Samaai ja Wojciechowski huipputuloksiin Rabatin Timanttiliigassa

Marokon Rabatissa kisattiin sunnuntai-iltana kauden kymmenes Timanttiliigan osakilpailu.

Miesten pituudessa käytiin hyvätasoinen kisa kärkikolmikon ylitettyä kahdeksan metriä. Voiton vei tasaisen hyvää sarjaa tehnyt Etelä-Afrikan Rushwal Samaai tuloksella 8,35. Toiseksi tullut USA:n Jarrion Lawson jäi Samaaista vain 2 senttiä ja kolmas oli Marokon Yahya Berrabah 8,14 tuloksella.

Embed from Getty Images

 

Miesten seipäässä Puolan Pawel Wojciechowski jatkoi hyvää virettään voittaen kilpailun tuloksella 585, jonka hän ylitti kolmannella yrityksellä. Pari viikkoa sitten käydyssä kisassa Wojciechowski teki ennätyksen 593. Toiseksi ja kolmanneksi tulleiden Saksan Raphael Holzdeppen ja Puolan Piotr Lisekin tulokset olivat 570. Holzdeppe oli paremmalla sarjalla toinen ja Lisek joutui tyytymään kolmanteen sijaan.

Sekä miesten että naisten 100 metrillä tehtiin hyviä aikoja. Miehissä voiton vei Iso-Britannian Chijindu Ujah ajalla 9,98 ja naisissa nopein oli Jamaikan Elaine Thompson 10,87 ajalla.

Seuraava osakilpailu on perjantaina Monacossa.

Embed from Getty Images

 

Rabatin osakilpailun tulokset

Miehet

100m

1. Chijindu Ujah  GBR  9,98

2. Ben Youssef Meite  CIV  10,01

3. Nethaneel Mitchell-Blake  GBR  10,18

 

200m

1. Andre De Grasse  CAN  20,03

2. Ameer Webb  USA  20,18

3. Zharnel Hughes  GBR  20,22

 

800m

1. Nijel Amos  BOT  1,43,91

2. Kipyegon Bett  KEN  1,44,28

3. Donavan Brazier  USA  1,44,62

 

3000m

1. Abdelaati Iguider  MAR  7,37,82

2. Adel Mechaal  ESP  7,38,35

3. Soufiyan Bouqantar  MAR  7,38,65

 

3000m esteet

1. Soufiane El Bakkali  MAR  8,05,12

2. Jairus Birech  KEN  8,10,91

3. Amos Kirui  KEN  8,12,18

 

Korkeus

1. Andriy Protsenko  UKR  229

2. Robbie Grabartz  GBR  227

2. Tihomir Ivanov  BUL  227

2. Gianmarco Tamberi  227

 

Seiväs

1. Pawel Wojciechowski  POL  585

2. Raphael Holzdeppe  GER  570

3. Piotr Lisek  POL  570

 

Pituus

1. Rushwal Samaai  RSA  8,35

2. Jarrion Lawsonn  USA  8,33

3. Yahya Berrabah  MAR  8,14

 

Kuula

1. Ryan Crouser  USA  22,47

2. O’Dayne Richards  JAM  21,96

3. Ryan Whiting  USA  21,26

 

Naiset

100m

1. Elaine Thompson  JAM  10,87

2. Marie-Josee Ta Lou  CIV  10,90

3. Michelle-Lee Ahye  TTO  11,02

 

400m

1. Shaunae Miller-Uibo  BAH  49,80

2. Natasha Hastings  USA  50,86

3. Quanera Hayes  USA  51,08

 

400m aidat

1. Zuzanna Hejnova  CZE  54,22

2. Janieve Russell  JAM  54,36

3. Eilidh Doyle  GBR  54,92

 

1500m

1. Angelika Cichocka  POL  4,01,93

2. Rababe Arafi  MAR  4,02,19

3. Brenda Martinez  USA  4,02,75

 

3000m esteet

1. Gesa Krause  GER  9,18,87

2. Norah Jeruto  KEN  9,20,51

3. Roseline Chepngetich  KEN  9,20,69

 

Kolmiloikka

1. Caterine Ibarguen  COL  14,51

2. Kimberly Williams  JAM  14,31

3. Paraskevi Papachristou  GRE  14,21

 

Keihäs

1. Barbora Spotakova  CZE  63,73

2. Martina Ratej  SLO  62,46

3. Tatsiana Khaladovich  BLR  62,38

 

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.