Rion torstain ohjelma

Rion olympialaisissa kuudentena kisapäivänä ohjelmassa on 21 finaalia, jotka käydään ammunnassa, judossa, jousiammunnassa, koskimelonnassa, miekkailussa, painonnostossa, pöytätenniksessä, soudussa, telinevoimistelussa ja uinnissa. Finaaleista osa tulee yöllä.

Torstaina nähdään yhdeksän suomalaista. Golffissa Mikko Ilonen ja Roope Kakko, purjehduksessa Joonas ja Niklas Lindgren, Tuuli Petäjä-Siren ja Tapio Nirkko, uinnissa Jenna Laukkanen ja Ari-Pekka Liukkonen.

Ammunta

klo 15:00 Naisten 50m pienoiskivääri, karsinta

klo 18:00 Naisten 50m pienoiskivääri, finaali

Beach Volley

klo 03:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

klo 16:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

Golf

klo 13:30 Miesten 1.kierros (Mikko Ilonen, Roope Kakko)

Jalkapallo, alkusarjaa

klo 01:00 Japani – Ruotsi, Miehet

klo 01:00 Kolumbia – Nigeria, Miehet

klo 04:00 Tanska – Brasilia, Miehet

klo 04:00 Etelä-Korea – Irak, Miehet

Jousiammunta

klo 15:00 Naisten 1/8-finaalit

klo 21:00 Naisten puolivälierät, välierät ja pronssiottelu

klo 22:45 Naisten finaali

Judo

klo 16:00 Naisten 78kg ja miesten 100kg, alkuotteluita ja puolivälierät

klo 21:30 Naisten 78kg ja miesten 100kg, välierät ja pronssiottelut

klo 22:40 Naisten 78kg ja miesten 100kg, finaalit

Koripallo,alkusarjaa

klo 01:00 Australia – USA, Miehet

klo 04:30 Venezuela – Kiina, Miehet

klo 18:15 Valko-Venäjä – Turkki, Naiset

klo 20:15 Brasilia – Kroatia, Miehet

klo 21:30 Ranska – Brasilia, Naiset

klo 23:45 Japani – Australia, Naiset

Koskimelonta

klo 18:30 Miesten C2 ja Naisten K1, välierä

klo 20:15 Miesten C2, finaali

klo 21:00 Naisten K1, finaali

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Hollanti – Etelä-Korea, Naiset

klo 03:50 Ranska – Argentiina, Naiset

klo 15:30 Tunisia – Qatar, Miehet

klo 17:30 Puola – Egypti, Miehet

klo 20:40 Tanska – Kroatia, Miehet

klo 22:40 Brasilia – Saksa, Miehet

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Etelä-Korea – Argentiina, Naiset

klo 04:35 Brasilia – Japani, Naiset

klo 15:30 Iran – Kuuba, Miehet

klo 17:35 Venäjä – Egypti, Miehet

klo 21:00 Puola – Argentiina, Miehet

klo 23:05 Kanada – Ranska, Miehet

Maahockey, alkusarjaa

klo 00:00 Kiina – Hollanti, Naiset

klo 01:30 Uusi-Seelanti – Brasilia, Miehet

klo 02:30 Iso-Britannia – Australia, Miehet

klo 16:00 Hollanti – Intia, Miehet

klo 17:00 Irlanti – Kanada, Miehet

klo 18:30 Argentiina – Saksa, Miehet

klo 19:30 Espanja – Belgia, Miehet

Miekkailu

klo 02:15 Naisten Floretti, finaali

klo 02:45 Miesten Säilä, finaali

klo 15:00 Naisten Kalpa, joukkuekisa, 1.kierros, puolivälierät, välierät ja sijat 5-8

klo 23:00 Naisten Kalpa, joukkuekisa, pronssiottelu

Nyrkkeily

klo 17:00 Miesten 56kg, 64kg, 69kg ja 81kg alkuotteluita

klo 23:00 Miesten 56kg, 64kg, 69kg ja 81kg alkuotteluita

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 77kg,ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten Finnjolla (Tapio Nirkko), Naisten ja miesten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren), miesten ja naisten RS:X (Tuuli Petäjä-Siren)

Pöytätennis

klo 02:30 Naisten kaksinpeli, pronssiottelu

klo 03:30 Naisten kaksinpeli, finaali

klo 16:00 Miesten kaksinpeli, välierät

Ratapyöräily

klo 22:00 Miesten ja naisten joukkuetakaa-ajo karsinta, miesten joukkuesprintti karsinta ja 1.kierros

Ratsastus

klo 16:00 Kouluratsastus GP, päivä 2, henkilökohtainen ja joukkue

Rugby

klo 00:00 Miesten puolivälierä

klo 00:30 Miesten puolivälierä

klo 18:30 Sijat 11-12

klo 19:00 Sijat 9-10

klo 19:30 Sijat 5-8

klo 20:00 Sijat 5-8

klo 20:30 Välierä

klo 21:00 Välierä

klo 23:30 Sijat 7-8

Soutu

klo 14:30 Välierät: Naisten perämiehetön kaksikko, miesten kevyt pariairokaksikko, miesten ja naisten yksikkö, miesten perämiehetön nelonen

klo 15:52 Finaalit: Miesten perämiehetön kaksikko, naisten ja miesten pariairokaksikko, naisten ja miesten pariaironelonen ja miesten kevyt perämiehetön nelonen 

 

Telinevoimistelu

klo 22:00 Naisten neliottelu, finaali

Tennis

klo 16:45 Miesten kaksinpelin ja sekanelinpelin puolivälierät, naisten kaksin- ja nelinpelin välierät

Uinti

klo 04:00 Miesten 200m rintauinti, finaali

klo 04:10 Naisten 100m vapaauinti, välierät

klo 04:30 Miesten 200m selkäuinti, välierät

klo 04:54 Naisten 200m perhosuinti, finaali

klo 05:03 Miesten 100m vapaauinti, finaali

klo 05:10 Naisten 200m rintauinti, välierät (Jenna Laukkanen)

klo 05:30 Miesten 200m sekauinti, välierät

klo 05:55 Naisten 4x200m vapaauintiviesti, finaali

klo 19:00 Alkueriä: Miesten 50m vapaauinti (Ari-Pekka Liukkonen), Naisten 800m vapaauinti, miesten 100m perhosuinti, Naisten 200m selkäuinti

Vesipallo, alkusarjaa

klo 01:30 Brasilia – Serbia, Miehet

klo 02:50 Espanja – Kroatia, Miehet

klo 15:00 Venäjä – Brasilia, Naiset

klo 16:20 Italia – Australia, Naiset

klo 17:40 Kiina – USA, Naiset

klo 19:00 Espanja – Unkari, Naiset

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.