Rion 15. kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten toiseksi viimeisenä kisapäivänä ohjelmassa on 26 finaalia, jotka käydään golffissa, jalkapallossa, koripallossa, käsipallossa, maastopyöräilyssä, nykyaikaisessa viisiottelussa, nyrkkeilyssä, painissa, ratamelonnassa, sulkapallossa, taekwondossa, triathlonissa, uimahypyissä, voimistelussa, vesipallossa ja yleisurheilussa.

Lauantaina nähdään kolme suomalaista. Yleisurheilussa David Söderberg ja golffissa Noora Tamminen ja Ursula Wikström.

Golf

klo 13:30 Naisten finaalikierros (Noora Tamminen ja Ursula Wikström) 

Jalkapallo, Miehet

klo 19:00 Honduras – Nigeria, pronssiottelu

klo 23:30 Brasilia – Saksa, finaali

Koripallo

klo 01:00 Australia – Serbia, Miehet, välierä

klo 17:30 Ranska – Serbia, Naiset, pronssiottelu

klo 21:30 USA – Espanja, Naiset, finaali

Käsipallo

klo 02:30 Puola – Tanska, Miehet, välierä

klo 17:30 Hollanti – Norja, Naiset, pronssiottelu

klo 21:30 Ranska – Venäjä, Naiset, finaali

Lentopallo

klo 04:15 Brasilia – Venäjä, Miehet, välierät

klo 19:00 Hollanti – USA, Naiset, pronssiottelu

Maastopyöräily

klo 18:30 Naisten kisa

Nykyaikainen viisiottelu

klo 18:00 Miesten kisa

Nyrkkeily

klo 20:00 Naisten 51 kg, finaali

klo 20:15 Miesten 56 kg, finaali

klo 21:00 Miesten 75 kg, finaali

Paini, Vapaapaini

klo 16:00 Miesten 86 kg ja 125 kg, alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Miesten 86 kg ja 125 kg, pronssiottelut

klo 23:00 Miesten 86 kg ja 125 kg, finaali

Ratamelonta

klo 15:00 Miesten K1 200m, miesten C2 1000m, naisten K4 500m ja miesten K4 1000m finaalit

Sulkapallo

klo 14:30 Miesten kaksinpeli pronssiottelu

klo 15:30 Miesten kaksinpeli finaali

Taekwondo

klo 02:00 Naisten 67 kg ja miesten 80 kg, pronssiottelut

klo 04:00 Naisten 67 kg, finaali

klo 04:15 Miesten 80 kg, finaali

klo 15:00 Naisten +67 kg ja miesten +80 kg, alkuotteluita

klo 21:00 Naisten +67 kg ja miesten + 80 kg, puolivälierät ja välierät

Triathlon

klo 17:00 Naisten kisa

Uimahypyt

klo 17:00 Miesten 10m kerroshypyt, välierät

klo 22:30 Miesten 10m kerroshypyt, finaali

Vesipallo, Miehet

klo 17:40 Espanja – Brasilia, sijat 7-8

klo 19:00 Montenegro – Italia, pronssiottelu

klo 22:30 Kreikka – Unkari, sijat 5-6

klo 23:50 Kroatia – Serbia, finaali

Voimistelu

klo 16:00 Rytminen voimistelu, joukkueiden 4-ottelu, karsinta

klo 23:00 Rytminen voimistelu, henkilökohtainen neliottelu, finaali

Yleisurheilu

klo 02:30 Naisten Seiväs, finaali

klo 02:40 Naisten 4x400m, alkuerät

klo 03:05 Miesten Moukari, finaali (David Söderberg)

klo 03:10 Miesten 4x400m, alkuerät

klo 03:40 Naisten 5000m, finaali

klo 04:15 Naisten 4x100m, finaali

klo 04:35 Miesten 4x100m, finaali

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.