Rion tiistain ohjelma

Rion olympialaisissa 4.kisapäivänä ohjelmassa on 16 finaalia, jotka käydään ammunnassa, judossa, koskimelonnassa miekkailussa, painonnostossa, ratsastuksessa, rugbyssa, uimahypyissä, uinnissa ja telinevoimistelussa. Osa tulee yöllä.

Tiistaina nähdään kahdeksan suomalaista. Purjehduksessa Kaarle Tapper, Tapio Nirkko, Tuula Tenkanen ja Tuuli Petäjä-Siren, uinnissa Ari-Pekka Liukkonen ja Matti Mattsson, painonnostossa Anni Vuohijoki ja ratsastuksessa Elmo Jankari.

Ammunta

klo 15:00 Naisten 25m urheilupistooli, karsinta

klo 21:30 Naisten 25m urheilupistooli, finaali

Beach Volley

klo 03:00 Naisten ja miesten alkusarjaa

klo 16:00 Naisten ja miesten alkusarjaa

Jalkapallo, alkusarjaa

klo 22:00 Australia – Zimbabwe, Naiset

klo 22:00 Saksa – Kanada, Naiset

Jousiammunta

klo 15:00 Miesten ja naisten pudotuskierrokset

klo 21:00 Miesten ja naisten pudotuskierrokset

Judo

klo 16:00 Naisten 63 kg ja miesten 81 kg alkuotteluita

klo 21:30 Naisten 63 kg ja miesten 81 kg keräilyerät, välierät ja pronssiottelut

klo 22:50 Naisten 63 kg ja miesten 81 kg finaalit

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 USA – Venezuela, Miehet

klo 01:45 Senegal – Kiina, Naiset

klo 04:30 Ranska – Kiina, Miehet

klo 18:15 Australia – Ranska, Naiset

klo 20:15 Espanja – Brasilia, Miehet

klo 21:30 Brasilia – Valko-Venäjä, Naiset

klo 23:45 Turkki – Japani, Naiset

Koskimelonta

klo 19:30 Miesten C1 välierä

klo 21:10 Miesten C1 finaali

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Argentiina – Hollanti, Naiset

klo 03:50 Angola – Montenegro, Naiset

klo 15:30 Qatar – Ranska, Miehet

klo 17:30 Puola – Egypti, Miehet

klo 20:40 Tunisia – Tanska, Miehet

klo 22:40 Brasilia – Slovenia, Miehet

Maahockey, alkusarjaa

klo 00:00 Intia – Iso-Britannia, Naiset

klo 01:30 Espanja – Kiina, Naiset

klo 02:30 Argentiina – Japani, Naiset

klo 16:00 Uusi-Seelanti – Espanja, Miehet

klo 17:00 Argentiina – Intia, Miehet

klo 18:30 Saksa – Irlanti, Miehet

klo 19:30 Hollanti – Kanada, Miehet

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Venäjä – Etelä-Korea, Naiset

klo 04:35 Brasilia – Argentiina, Naiset

klo 15:30 Venäjä – Argentiina, Miehet

klo 17:35 Ranska – Meksiko, Miehet

klo 21:00 Italia – USA, Miehet

klo 23:05 Puola – Iran, Miehet

Miekkailu

klo 15:00 Miesten Kalpa, alkukierrokset ja puolivälierät

klo 22:00 Miesten Kalpa, välierät ja pronssiottelu

klo 23:45 Miesten Kalpa, finaali

Nyrkkeily

klo 17:00 Miesten 60 kg, 75 kg ja +91 kg alkuotteluita

klo 23:00 Miesten 60 kg, 75 kg ja +91 kg alkuotteluita

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 62 kg, ryhmä A

klo 16:00 Miesten 69 kg ja naisten 63 kg, ryhmä B (Anni Vuohijoki)

klo 21:30 Naiset 63 kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten Finnjolla (Tapio Nirkko), miesten ja naisten RS:X (Tuuli Petäjä-Siren), miesten Laser (Kaarle Tapper), naisten Laser Radial (Tuula Tenkanen)

Pöytätennis

klo 02:30 Miesten ja naisten kaksinpeli, 4.kierros

klo 16:00 Naisten kaksinpeli, puolivälierät

klo 22:00 Miesten kaksinpeli, puolivälierät

Ratsastus

klo 16:00 Kenttäratsastus, esteratsastus, henkilökohtaisen ja joukkuekisan finaalit (Elmo Jankari)

Rugby

klo 00:00 Naisten sijat 5-6

klo 00:30 Naisten pronssiottelu

klo 01:00 Naisten finaali

klo 17:00 Australia – Ranska, Miehet

klo 17:30 Etelä-Afrikka – Espanja, Miehet

klo 18:00 Iso-Britannia – Kenia, Miehet

klo 18:30 Uusi-Seelanti – Japani, Miehet

klo 19:00 USA – Argentiina, Miehet

klo 19:30 Fidzi – Brasilia, Miehet

klo 22:00 Australia – Espanja, Miehet

klo 22:30 Etelä-Afrikka – Ranska, Miehet

klo 23:00 Iso-Britannia – Japani, Miehet

klo 23:30 Uusi-Seelanti – Kenia, Miehet

Soutu

klo 14:30 Miesten ja naisten yksikköjen puolivälierät, miesten perämiehetön kaksikko välierät, naisten ja miesten pariairokaksikko välierät, miesten kevyt perämiehetön nelonen välierät, naisten perämiehetön kaksikko keräilyeriä, miesten kevyt pariairokaksikko välierät, naisten kevyt pariairokaksikko keräilyeriä

Tennis

klo 16:45 Miesten ja naisten kaksinpelien 3.kierros, miesten nelinpelin puolivälierät

Uimahypyt

klo 22:00 Naisten 10m kerroshypyt, parikilpailu

Uinti

klo 04:00 Naisten 200m vapaauinti, välierät

klo 04:20 Miesten 200m vapaauinti, finaali

klo 04:30 Naisten 100m selkäuinti, finaali

klo 04:40 Miesten 100m selkäuinti, finaali

klo 04:55 Naisten 100m rintauinti, finaali

klo 05:10 Miesten 200m perhosuinti, välierät

klo 05:35 Naisten 200m sekauinti, välierät

klo 19:00 Alkueriä: Miesten 100m vapaauinti (Ari-Pekka Liukkonen), naisten 200m perhosuinti, miesten 200m rintauinti (Matti Mattsson), miesten 4x200m vapaauintiviesti

Vesipallo, alkusarjaa

klo 01:30 Japani – Brasilia, Miehet

klo 02:50 Kroatia – Montenegro, Miehet

klo 15:00 Kiina – Unkari, Naiset

klo 16:20 Italia – Brasilia, Naiset

klo 17:40 Espanja – USA, Naiset

klo 19:00 Venäjä – Australia, Naiset

Voimistelu

klo 22:00 Telinevoimistelu, Naisten joukkuefinaali

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.