Rion perjantain ohjelma

Rion olympialaisissa 7.kisapäivän ohjelmassa on 24 finaalia, jotka käydään ammunnassa, jousiammunnassa. judossa, miekkailussa, painonnostossa, pöytätenniksessä, ratapyöräilyssä, rugbyssa, ratsastuksessa, soudussa, tenniksessä, uinnissa, trampoliinivoimistelussa ja perjantaina alkavassa yleisurheilussa.

Perjantaina nähdään 14 suomalaista. Purjehduksessa Joonas ja Niklas Lindgren, Camilla Cedercreutz ja Noora Ruskola, Tuula Tenkanen, Kaarle Tapper ja Tuuli Petäjä-Siren, uinnissa naisten 4x100m sekauintiviestissä Mimosa Jallow, Jenna Laukkanen, Emilia Pikkarainen ja Hanna-Maria Seppälä, nyrkkeilyssä Mira Potkonen, painonnostossa Milko Tokola, sulkapallossa Nanna Vainio ja golffissa Mikko Ilonen ja Roope Kakko.

Ammunta

klo 15:00 Miesten 50m pienoiskivääri ja naisten Skeet, karsinta

klo 17:00 Miesten 50m pienoiskivääri, finaali

klo 21:00 Naisten Skeet, finaali

Beach Volley

klo 03:00 Miesten ja naisten keräilyeriä

klo 17:00 Miesten ja naisten jatkosarjaa

Golf

klo 13:30 Miesten 2.kierros (Mikko Ilonen, Roope Kakko)

Jalkapallo, puolivälierät

klo 19:00 Brasilia – Australia, Naiset

klo 22:00 USA – Ruotsi, Naiset

Jousiammunta

klo 15:00 Miesten 1/8-pudotuskierros

klo 21:00 Miesten puolivälierät, välierät ja pronssiottelu

klo 22:43 Miesten finaali

Judo

klo 16:00 Naisten +78kg ja miesten +100kg, alkuotteluita ja puolivälierät

klo 21:30 Naisten +78kg ja miesten +100kg, välierät ja pronssiottelut

klo 22:40 Naisten +78kg ja miesten +100kg, finaalit

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 Nigeria – Espanja, Miehet

klo 04:30 Liettua – Argentiina, Miehet

klo 18:15 Serbia – Kiina, Naiset

klo 20:15 Kiina – Australia, Miehet

klo 21:30 Kanada – USA, Naiset

klo 23:45 Espanja – Senegal, Naiset

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Egypti – Ruotsi, Miehet

klo 03:50 Ranska – Argentiina, Miehet

klo 15:30 Angola – Brasilia, Naiset

klo 17:30 Ruotsi – Hollanti, Naiset

klo 20:40 Romania – Espanja, Naiset

klo 22:40 Montenegro – Norja, Naiset

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Italia – Meksiko, Miehet

klo 04:35 Brasilia – USA, Miehet

klo 15:30 Kiina – Serbia, Naiset

klo 17:35 Argentiina – Kamerun, Naiset

klo 21:00 USA – Italia, Naiset

klo 23:05 Hollanti – Puerto Rico, Naiset

Maahockey, alkusarjaa

klo 00:00 Australia – Argentiina, Naiset

klo 01:30 USA – Intia, Naiset

klo 02:30 Japani – Iso-Britannia, Naiset

klo 16:00 Etelä-Korea – Kiina, Naiset

klo 17:00 Uusi-Seelanti – Hollanti, Naiset

klo 18:30 Intia – Kanada, Miehet

klo 19:30 Saksa – Hollanti, Miehet

klo 23:00 Iso-Britannia – Espanja, Miehet

Miekkailu

klo 00:30 Naisten Kalpa, joukkuekisa, finaali

klo 15:00 Miesten Floretti, joukkuekisa, puolivälierät ja välierät

klo 23:00 Miesten Floretti, joukkuekisa, pronssiottelu

Nyrkkeily

klo 17:00 Naisten 51kg ja 60kg (Mira Potkonen) alkuotteluita, miesten 75kg 3.kierros, miesten 60kg puolivälierät, miesten 49 kg välierät

klo 23:00 Naisten 51kg ja 60kg alkuotteluita, miesten 75kg 3.kierros, miesten 60kg puolivälierät, miesten 49kg välierät

Painonnosto

klo 16:00 Naisten 75kg ja miesten 85kg, ryhmä B (Milko Tokola)

klo 21:30 Naisten 75kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten 49er, naisten 49er FX (Camilla Cedercreutz ja Noora Ruskola), miesten ja naisten RS:X (Tuuli Petäjä-Siren), naisten laser-radial (Tuula Tenkanen), miesten laser (Kaarle Tapper), miesten ja naisten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren)

Pöytätennis

klo 02:30 Miesten kaksinpeli, pronssiottelu

klo 03:30 Miesten kaksinpeli, finaali

klo 16:00 Naisten joukkuekisa, 1.kierros

klo 21:00 Naisten joukkuekisa, 1.kierros

Ratapyöräily

klo 00:25 Miesten joukkuesprintti, finaali

klo 22:00 Naisten joukkuesprintti karsinta ja 1.kierros, miesten eräajo karsinta(aika-ajo), 1.kierros ja keräilyerät, miesten joukkuetakaa-ajo 1.kierros

Ratsastus

klo 16:00 Kouluratsastus GP, finaali, henkilökohtainen ja joukkue

Rugby

klo 00:00 Miesten sijat 5-6

klo 00:30 Miesten pronssiottelu

klo 01:00 Miesten finaali

Soutu

klo 14:30 Miesten ja naisten yksikköjen välierät

Klo 16:30 finaaleja: Naisten perämiehetön kaksikko, miesten perämiehetön nelonen, naisten ja miesten kevyt pariairokaksikko

Sulkapallo

klo 01:30 Miesten ja naisten kaksin-ja nelinpeli, sekanelinpeli, alkulohko (Nanna Vainio)

klo 14:00 Miesten ja naisten kaksin- ja nelinpeli, sekanelinpeli, alkulohko

Tennis

klo 18:00 Miesten kaksinpelin ja sekanelinpelin puolivälierät, naisten kaksin- ja nelinpelin välierät

klo 22:30 Miesten nelinpeli finaali

Uimahypyt

klo 22:00 Naisten 3m ponnahduslauta, alkukilpailu

Uinti

klo 04:00 Miesten 50m vapaauinti, välierät

klo 04:17 Naisten 200m rintauinti, finaali

klo 04:25 Miesten 200m selkäuinti, finaali

klo 04:35 Naisten 200m selkäuinti, välierät

klo 05:00 Miesten 200m sekauinti, finaali

klo 05:18 Naisten 100m vapaauinti, finaali

klo 05:35 Miesten 100m perhosuinti, välierät

klo 19:00 Alkueriä: Naisten 50m vapaauinti, miesten 1500m vapaauinti, miesten ja naisten 4x100m sekauintivieti (Mimosa Jallow, Jenna Laukkanen, Emilia Pikkarainen ja Hanna-Maria Seppälä)

Vesipallo, alkusarjaa

klo 15:00 Unkari – Japani, Miehet

klo 16:20 Kroatia – Italia, Miehet

klo 17:40 USA – Montenegro, Miehet

Voimistelu

klo 21:40 Naisten trampoliinivoimistelu, finaali

Yleisurheilu

klo 15:30 Miesten Kiekko, karsinta, ryhmä A

klo 15:35 Naisten Seitsenottelu, 100m aidat

klo 16:05 Naisten Kuula, karsinta

klo 16:10 Miesten 800m, alkuerät

klo 16:50 Naisten Seitsenottelu, Korkeus

klo 16:55 Miesten Kiekko, karsinta, ryhmä B

klo 17:10 Naisten 10 000m, finaali

klo 17:55 Naisten 100m, karsintaerät

klo 20:30 Miesten 20km kävely, finaali

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.