Rion 10.kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten 10.kisapäivänä ohjelmassa on 17 finaalia, jotka käydään avovesiuinnissa, miekkailussa, painissa, painonnostossa, purjehduksessa, ratapyöräilyssä, ratsastuksessa, telinevoimistelussa ja yleisurheilussa

Maanantaina nähdään yhdeksän suomalaista. Purjehduksessa Joonas ja Niklas Lindgren, Tuula Tenkanen, Camilla Cedercreutz ja Noora Ruskola, yleisurheilussa Kristiina Mäkelä ja Oskari Mörö, nyrkkeilyssä Mira Potkonen ja painissa Rami Hietaniemi.

Avovesiuinti

klo 15:00 Naisten 10km

Beach Volley

klo 05:00 Naisten puolivälierät

klo 22:00 Miesten puolivälierät

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 Australia – Venezuela, Miehet

klo 04:30 Serbia – Kiina, Miehet

klo 20:15 Nigeria – Brasilia, Miehet

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Espanja – Angola, Naiset

klo 03:50 Argentiina – Etelä-Korea, Naiset

klo 15:30 Puola – Slovenia, Miehet

klo 17:30 Saksa – Egypti, Miehet

klo 20:40 Ranska – Tanska, Miehet

klo 22:40 Ruotsi – Brasilia, Miehet

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Japani – Argentiina, Naiset

klo 04:35 Brasilia – Venäjä, Naiset

klo 15:30 Argentiina – Egypti, Miehet

klo 17:35 USA – Meksiko, Miehet

klo 21:00 Venäjä – Iran, Miehet

klo 23:05 Puola – Kuuba, Miehet

Maahockey, puolivälierät

klo 00:00 Hollanti – Australia, Miehet

klo 02:30 Saksa – Uusi-Seelanti, Miehet

klo 16:00 Uusi-Seelanti – Australia, Naiset

klo 18:30 USA – Saksa, Naiset

Miekkailu

klo 00:30 Miesten Kalpa, joukkuekisa, finaali

Melonta

klo 15:00 Miesten C1 1ooom, naisten K2 500m, naisten K1 200m, miesten K1 1000m alkuerät ja välierät

Nyrkkeily

klo 17:00 Naisten 60 kg puolivälierät (Mira Potkonen), miesten 52 kg alkuotteluita, miesten 75 kg puolivälierät, miesten 69 kg välierät

klo 23:00 Naisten 60 kg puolivälierät, miesten 52 kg alkuotteluita, miesten 75 kg puolivälierät, miesten 69 kg välierät

Paini, Kreikkalais-roomalainen

klo 16:00 Miesten 85 kg (Rami Hietaniemi) ja 130 kg alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Miesten 85 kg ja 130 kg, finaali

Painonnosto

klo 01:00 Naisten +75 kg, ryhmä A

klo 21:30 Miesten 105 kg, ryhmä B

Purjehdus

klo 19:00 Miesten 49er, naisten ja miesten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren), naisten 49er FX (Camilla Cedercreutz ja Noora Ruskola)

klo 19:05 Naisten Laser radial, mitalilähtö (Tuula Tenkanen)

klo 20:05 Miesten Laser, mitalilähtö

Pöytätennis

klo 01:30 Naisten joukkuekisa, välierä

klo 16:00 Naisten joukkuekisa, välierä

klo 21:00 Miesten joukkuekisa, välierä

Ratapyöräily

klo 16:00 Naisten eräajo(Sprintti) 2.kierros, miesten Omnium (moniottelu) 1km aika-ajo, naisten Omnium 10km linja-ajo

klo 22:00 Naisten eräajo sijat 9-12, miesten Omnium 250m aika-ajo lentävällä lähdöllä, naisten Omnium 3km takaa-ajo ja pudotusajo

klo 23:23 Miesten Omnium viimeinen laji 40km pisteajo

Ratsastus

klo 16:00 Kouluratsastus, henkilökohtainen finaali

Sulkapallo

klo 01:30 Naisten kaksinpeli alkulohko, Sekanelinpeli puolivälierät

klo 14:30 Miesten Kaksinpeli neljännesvälierät, miesten ja naisten Nelinpeli puolivälierät

klo 23:30 Miesten ja naisten Kaksinpeli neljännesvälierät, Sekanelinpeli välierät

Taitouinti

klo 17:00 Naisten parikilpailu, tekniikkaohjelma

Telinevoimistelu

klo 20:00 Miesten Renkaat, finaali

klo 20:55 Miesten Hyppy, finaali

klo 21:45 Naisten Puomi, finaali

Uimahypyt

klo 22:00 Miesten 3m ponnahduslauta, alkukilpailu

Vesipallo

klo 01:30 Serbia – Japani, Miehet

klo 02:50 Brasilia – Unkari, Miehet

klo 20:00 Naisten puolivälierä

klo 21:30 Naisten puolivälierä

Yleisurheilu

klo 02:30 Miesten Korkeus, karsinta

klo 02:35 Naisten 400m, välierät

klo 02:55 Naisten Kolmiloikka, finaali (Kristiina Mäkelä)

klo 03:00 Miesten 100m, välierät

klo 03:30 Naisten 1500m, välierät

klo 04:00 Miesten 400m, finaali

klo 04:25 Miesten 100m, finaali

klo 15:30 Miesten Kolmiloikka, karsinta

klo 15:35 Naisten 200m, alkuerät

klo 16:25 Miesten 3000m esteet, alkuerät

klo 16:40 Naisten Moukari, finaali

klo 17:15 Naisten 3000m esteet, finaali

klo 17:35 Miesten 400m aidat, alkuerät (Oskari Mörö)

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.