Rion lauantain ohjelma

Tänään se vihdoin alkaa. Nimittäin Rion olympialaiset.  Jalkapallossa ja jousiammunnassa otetiin pieni varaslähtö, mutta tänään lauantaina on kisojen varsinainen avauspäivät ja kisat päästään käynnistämään kunnolla. Avauspäivänä käydään 12 finaalia, joista seitsemän ennen puoltayötä. Suomalaisia nähdään ekana päivänä seitsemän Juho Reinvall Judossa, uinneissa Matias Koski, Tanja Kylliäinen ja Matti Mattsson, ratsastuksessa Elmo Jankari, pöytätenniksessä Benedek Olah ja telinevoimistelussa Oskar Kirmes.

Olympialaiset, La 6.8 ohjelma 

Ammunta

Naiset 10m ilmakivääri

klo 14:30 karsinta

klo 16:30 Finaali

Miesten 10m ilmapistooli

klo 19:00 Karsinta

klo 21:00 Finaali

Beach Volley

klo 16:00 – Miesten ja naisten alkulohkojen otteluita

Jalkapallo, naiset

klo 21:00 Kanada – Zimbabwe

klo 23:00 USA – Ranska

Jousiammunta

klo 15:00 Miesten joukkuekisan karsinta

klo 21:00 Miesten joukkuekisan puolivälierät, välierät ja pronssiottelu

klo 23:07 Miesten joukkuekisan finaali

Judo

klo 16:00 Miesten 60kg (Juho Reinvall) ja naisten 48kg aamuottelut

klo 21:30 Miesten 60kg (mahdollisesti Juho Reinvall) ja naisten 48kg keräilyerät ja välierät

klo 22:40 Miesten 60kg ja naisten 48kg finaalit

Koripallo

klo 18:00 Turkki-Ranska, naiset

klo 20:15  Australia – Ranska, miehet

klo 20:15 Kiina – Kanada, naiset

klo: 23:30 Brasilia – Australia, naiset

Käsipallo, Naiset

klo 15:30 Norja – Brasilia

klo 17:30 Hollanti – Ranska

klo 20:40 Venäjä – Etelä-Korea

klo 22:40 Montenegro – Espanja

Lentopallo, Naiset

klo 15:30 Japani – Etelä-Korea

klo 17:35 Kiina – Hollanti

klo 21:00 Brasilia – Kamerun

klo 23:05 USA – Puerto Rico

Maahockey

klo 16:00 Argentiina – Hollanti, Miehet

klo 17:00 Intia – Irlanti, Miehet

klo 18:30 Belgia – Iso-Britannia, Miehet

klo 19:30 Australia – Uusi-Seelanti, Miehet

klo 23:00 Argentiina – USA, Naiset

Maantiepyöräily

klo 15:30 Miesten maantieajo

Miekkailu

klo 15:00 Naisten Kalpa, 1.kierros, 2.kierros, 3.kierros ja puolivälierät

klo 22:00 Naisten Kalpa, välierät ja pronssiottelu

klo 23:45 Naisten Kalpa, finaali

Nyrkkeily

klo 17:00 Miehet 49 kg, 60 kg, 81 kg ja 91 kg alkuotteluita

klo 23:00 Miehet 49 kg, 60kg, 81 kg ja 91 kg alkuotteluita

Pöytätennis

klo 15:00 Miesten ja naisten karsinta- ja 1.kierros

klo 20:30 Miesten ja naisten 1.kierros (Benedek Olah)

Ratsastus

klo 16:00 Kenttäkilpailu: Kouluratsastus, päivä 1, henkilökohtainen ja joukkue (Elmo Jankari)

Rugby, Naiset

klo 17:00 Ranska – Espanja

klo 17:30 Uusi-Seelanti – Kenia

klo 18:00 Iso-Britannia – Brasilia

klo 18:30 Kanada – Japani

klo 19:00 USA-Fidzi

klo 19:30 Australia – Kolumbia

klo 22:00 Ranska – Kenia

klo 22:30 Uusi-Seelanti – Espanja

klo 23:00 Iso-Britannia – Japani

klo 23:30 Kanada – Brasilia

Soutu

klo 14:30 Alkueriä: Miesten yksikkö, naisten yksikkö, miesten perämiehetön kaksikko, naisten pariairokaksikko, miesten kevyt perämiehetön nelonen, miesten pariaironelonen ja naisten pariaironelonen

Tennis

klo 16:45 Miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelien 1.kierros

Uinti

klo 19:00 Miesten 400m sekauinnin, naisten 100m perhosuinnin, miesten 400m vapaauinnin (Matias Koski), naisten 400m sekauinnin (Tanja Kylliäinen), miesten 100m rintauinnin (Matti Mattsson) ja naisten 4x100m vapaauintiviestin alkuerät

Vesipallo, Miehet

klo 15:00 Serbia – Unkari

klo 16:20 USA – Kroatia

klo 17:40 Espanja – Italia

klo 19:00 Kreikka – Japani

Voimistelu

klo 16:30 Miesten Telinevoimistelun karsinta

klo 20:30 Miesten Telinevoimistelun karsinta

Samankaltaiset kirjoitukset

Jätä kommentti

Sinun täytyy kirjautua kommentoidaksesi.