Rion 14.kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten 14. kisapäivänä ohjelmassa on 23 finaalia, jotka käydään beach volleyssa, BMX-pyöräilyssä, jalkapallossa, maahockeyssa, nykyaikaisessa viisiottelussa, nyrkkeilyssä, painissa, ratsastuksessa, taitouinnissa, sulkapallossa, taekwondossa, vesipallossa ja yleisurheilussa.

Perjantaina nähdään kuusi suomalaista. Golffissa Ursula Wikström ja Noora Tamminen, rytmisessä voimistelussa Ekaterina Volkova ja yleisurheilussa Jarkko Kinnunen, Aku Partanen ja Aleksi Ojala.

Beach Volley

klo 04:00 Miesten pronssiottelu

klo 06:00 Miesten finaali

BMX-pyöräily

klo 19:30 Naisten ja miesten välierät

klo 21:00 Naisten finaali

klo 21:10 Miesten finaali

Golf

klo 13:30 Naisten 3.kierros (Noora Tamminen ja Ursula Wikström)

Jalkapallo, naiset

klo 19:00 Brasilia – Kanada, pronssiottelu

klo 23:30 Ruotsi – Saksa, finaali

Koripallo, välierät

klo 01:00 Ranska – USA, Naiset

klo 21:30 Espanja – USA, Miehet

Käsipallo, välierät

klo 02:30 Norja – Venäjä, Naiset

klo 21:30 Ranska – Saksa, Miehet

Lentopallo, välierät

klo 04:15 Kiina – Hollanti, Naiset

klo 19:00 Italia – USA, Miehet

Maahockey, naiset

klo 18:00 Saksa – Uusi-Seelanti, pronssiottelu

klo 23:00 Hollanti – Iso-Britannia, finaali

Nykyaikainen viisiottelu

klo 18:00 Naisten kisa

Nyrkkeily

klo 20:00 Naisten 75 kg, miesten 52 kg, 64 kg, +91 kg välierät

klo 22:00 Naisten 60 kg, finaali

Paini, Vapaapaini

klo 16:00 Miesten 57 kg ja 74 kg, alkuotteluita,puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Miesten 57 kg ja 74 kg, pronssiottelut

klo 23:00 Miesten 57 kg ja 74 kg, finaali

Ratsastus

klo 16:00 Esteratsastus, finaali, henkilökohtainen

Ratamelonta

klo 15:00 Miesten K1 200m, miesten C2 1000m, naisten K4 500m,  miesten K4 1000m alkuerät ja välierät

Sulkapallo

klo 14:30 Miesten kaksinpelin välierät ja naisten kaksinpelin pronssiottelu

klo 17:00 Naisten kaksinpeli finaali

klo 17:50 Miesten nelinpeli finaali

Taekwondo

klo 02:00 Naisten 57 kg (mahdollisesti Suvi Mikkonen) ja miesten 68 kg, keräilyerät ja pronssiottelut

klo 04:00 Naisten 57 kg, finaali

klo 04:15 Miesten 68 kg, finaali

klo 15:00 Naisten 67 kg ja miesten 80 kg, alkuotteluita

klo 21:00 Naisten 67 kg ja miesten 80 kg, puolivälierät ja välierät

Taitouinti

klo 18:00 Naisten joukkuekisa, vapaaohjelma

Uimahypyt

klo 21:00 Miesten 10m kerroshypyt, alkukilpailu

Vesipallo, Naiset

klo 16:00 Brasilia – Kiina, sijat 7-8

klo 17:20 Unkari – Venäjä, pronssiottelu

klo 20:10 Australia – Espanja, sijat 5-6

klo 21:30 USA – Italia, finaali

Voimistelu

klo 16:20 Rytminen voimistelu, 4-ottelu, karsinta (Ekaterina Volkova)

klo 20:50 Rytminen voimistelu, 4-ottelu, karsinta

Yleisurheilu

klo 00:35 Miesten Kymmenottelu, Keihäs, ryhmä A

klo 01:45 Miesten Kymmenottelu, Keihäs, ryhmä B

klo 02:30 Miesten Kuula, finaali

klo 02:45 Miesten 1500m, välierät

klo 03:10 Naisten Keihäs, finaali

klo 03:15 Naisten 800m, välierät

klo 03:45 Miesten Kymmenottelu, 1500mm 

kl0 04:15 Naisten 400m aidat, finaali

klo 04:30 Miesten 200m, finaali

 

klo 14:00 Miesten 50km kävely (Jarkko Kinnunen, Aku Partanen ja Aleksi Ojala)

klo 20:30 Naisten 20km kävely

Samankaltaiset kirjoitukset

Jätä kommentti

Sinun täytyy kirjautua kommentoidaksesi.