Rion 13. kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten 13. kisapäivänä ohjelmassa on 22 finaalia, jotka käydään beach volleyssa, maahockeyssa, nyrkkeilyssä, painissa, purjehduksessa, pöytätenniksessä, ratamelonnassa, sulkapallossa, taekwondossa, triathlonissa, uimahypyissä ja yleisurheilussa.

Torstaina nähdään kahdeksan suomalaista. Golffissa Noora Tamminen ja Ursula Wikström,  taekwondossa Suvi Mikkonen ja yleisurheilussa Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Ari Mannio, Nooralotta Neziri ja Linda Sandblom.

Beach Volley

klo 04:00 Naisten pronssiottelu

klo 06:00 Naisten finaali

BMX-pyöräily

klo 19:30 Miesten puolivälierät

Golf

klo 13:30 Naisten 2.kierros (Noora Tamminen ja Ursula Wikström)

Koripallo

klo 00:45 USA – Argentiina, Miehet, puolivälierä

klo 04:15 Kroatia – Serbia, Miehet, puolivälierä

klo 21:00 Espanja – Serbia, Naiset, välierä

Käsipallo

klo 02:30 Kroatia – Puola, Miehet, puolivälierä

klo 21:30 Hollanti – Ranska, Naiset, välierä

Lentopallo

klo 00:00 Italia – Iran, Miehet, puolivälierä

klo 04:15 Brasilia – Argentiina, Miehet, puolivälierä

klo 19:00 USA – Serbia, Naiset, välierä

Maahockey, Miehet

klo 18:00 Hollanti – Saksa, pronssiottelu

klo 23:00 Belgia – Argentiina, finaali

Nykyaikainen viisiottelu

klo 16:00 Miesten ja naisten rankingkierros

Nyrkkeily

klo 20:00 Naisten 51 kg, miesten 56 kg ja miesten 75 kg välierät

klo 21:30 Miesten 81 kg, finaali

Paini, Vapaapaini

klo 16:00 Naisten 53 kg, 63 kg ja 75 kg, alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Naisten 53 kg, 63 kg ja 75 kg, pronssiottelut

klo 23:00 Naisten 53 kg, 63 kg ja 75 kg, finaalit 

Purjehdus

klo 19:05 Miesten 49er, mitalilähtö

klo 20:05 Naisten 49 er FX, mitalilähtö

Pöytätennis

klo 01:30 Miesten joukkuekisa, finaali

Ratamelonta

klo 15:00 Miesten K2 1000m, miesten C1 200m, miesten K2 200m ja naisten K1 500m finaalit

Sulkapallo

klo 14:30 Naisten kaksinpelin välierät, naisten ja miesten nelinpeli pronssiottelu

klo 18:30 Naisten nelinpeli finaali

Taekwondo

klo 02:00 Naisten 49 kg ja miesten 58 kg, keräilyerät ja pronssiottelut

klo 04:00 Naisten 49 kg, finaali

klo 04:15 Miesten 58 kg, finaali

klo 15:00 Naisten 57 kg (Suvi Mikkonen) ja miesten 68 kg, alkuottelut

klo 21:00 Naisten 57 kg (mahdollisesti Suvi Mikkonen) ja miesten 68 kg, puolivälierät ja välierät

Taitouinti

klo 19:00 Naisten Joukkuekisa, tekniikkaohjelma

Triathlon

klo 17:00 Miesten kisa

Uimahypyt

klo 16:00 Naisten 10m kerroshypyt, välierät

klo 22:00 Naisten 10m kerroshypyt, finaali

Vesipallo, Miehet

klo 16:00 Unkari – Brasilia, Sijat 5-8

klo 18:20 Montenegro – Kroatia, välierä

klo 21:10 Kreikka – Espanja, Sijat 5-8

klo 22:30 Italia – Serbia, välierä

Yleisurheilu

klo 02:30 Miesten Keihäs, karsinta, ryhmä A (Tero Pitkämäki)

klo 02:45 Naisten 100m aidat, välierät (Nooralotta Neziri)

klo 03:15 Naisten Pituus, finaali

klo 03:20 Miesten Kymmenottelu, 400m

klo 03:55 Miesten Keihäs, karsinta, ryhmä B (Antti Ruuskanen ja Ari Mannio)

klo 04:00 Miesten 200m, välierät

klo 04:30 Naisten 200m, finaali

klo 04:55 Naisten 100m aidat, finaali (mahdollisesti Nooralotta Neziri)

 

klo 15:30 Miesten Kymmenottelu, 110m aidat

klo 15:55 Miesten Kuula, karsinta

klo 16:00 Naisten Korkeus, karsinta (Linda Sandblom)

klo 16:25 Miesten Kymmenottelu, Kiekko, ryhmä A

klo 17:20 Naisten 4x100m, alkuerät

klo 17:40 Miesten 4x100m, alkuerät

klo 17:40 Miesten Kymmenottelu, Kiekko, ryhmä B

klo 18:00 Miesten 400m aidat, finaali

klo 19:25 Miesten Kymmenottelu, Seiväs

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.