Rion keskiviikon ohjelma

Riossa 5.kisapäivänä ohjelmassa on 17 finaalia, jotka käydään ammunnassa, judossa, koskimelonnassa, maantiepyöräilyssä, telinevoimistelussa, painonnostossa, soudussa, uimahypyissä ja uinnissa.

Keskiviikkona nähdään yhdeksän suomalaista. Purjehduksessa veljekset Joonas ja Niklas Lindgren, Tuula Tenkanen, Tapio Nirkko, Kaarle Tapper, pyöräilyssä Lotta Lepistö, uinneissa Matti Mattsson, Jenna Laukkanen ja jousiammunnassa Samuli Piippo.

Ammunta

klo 15:00 Miesten Kaksoistrap ja 50m Vapaapistooli, karsinnat

klo 18:00 Miesten 50m Vapaapistooli, finaali

klo 21:00 Miesten Kaksoistrap, finaali

Beach Volley

klo 03:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

klo 16:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

Jalkapallo, alkusarjaa

klo 01:00 Kolumbia – USA, Naiset

klo 01:00 Uusi-Seelanti – Ranska, Naiset

klo 04:00 Etelä-Afrikka – Brasilia, Naiset

klo 04:00 Kiina – Ruotsi, Naiset

klo 19:00 Argentiina – Honduras, Miehet

klo 19:00 Algeria – Portugali, Miehet

klo 22:00 Saksa – Fidzi, Miehet

klo 22:00 Etelä-Korea – Meksiko, Miehet

Jousiammunta

klo 15:00 Miesten ja naisten pudotuskierrokset (Samuli Piippo)

klo 21:00 Miesten ja naisten pudotuskierrokset

Judo

klo 16:00 Naisten 70kg ja miesten 90kg alkuotteluita ja puolivälierät

klo 21:30 Naisten 70kg ja miesten 90kg välierät ja pronssiottelut

klo 23:00 Naisten 70kg ja miesten 90kg finaalit

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 Liettua – Nigeria, Miehet

klo 04:30 Argentiina – Kroatia, Miehet

klo 18:15 Kiina – Espanja, Naiset

klo 20:15 Ranska – Serbia, Miehet

klo 21:30 USA – Serbia, Naiset

klo 23:45 Senegal – Kanada, Naiset

Koskimelonta

klo 19:30 Miesten K1, välierä

klo 21:15 Miesten K1, finaali

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Egypti – Ruotsi, Miehet

klo 03:50 Argentiina – Kroatia, Miehet

klo 15:30 Brasilia – Espanja, Naiset

klo 17:30 Romania – Montenegro, Naiset

klo 20:40 Venäjä – Ruotsi, Naiset

klo 22:40 Norja – Angola, Naiset

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Kuuba – Egypti, Miehet

klo 04:35 Brasilia – Kanada, Miehet

klo 15:30 Kiina – Puerto Rico, Naiset

klo 17:35 Italia – Hollanti, Naiset

klo 21:00 USA – Serbia, Naiset

klo 23:05 Venäjä – Kamerun, Naiset

Maahockey, alkusarjaa

klo 00:00 Brasilia – Iso-Britannia, Miehet

klo 02:30 Belgia – Australia, Miehet

klo 16:00 Espanja – Uusi-Seelanti, Naiset

klo 17:00 Intia – Australia, Naiset

klo 18:30 Saksa – Etelä-Korea, Naiset

klo 19:30 Iso-Britannia – Argentiina, Naiset

klo 23:00 USA – Japani, Naiset

Maantiepyöräily

klo 14:30 Naisten aika-ajo (Lotta Lepistö)

klo 16:00 Miesten aika-ajo

Miekkailu

klo 15:00 Naisten Floretti ja miesten Säilä, alkukierrokset ja puolivälierät

klo 23:30 Naisten Floretti ja miesten Säilä, välierät ja pronssiottelu

Nyrkkeily

klo 17:00 Miesten 49kg ja 91kg puolivälierät, miesten 56kg, 64kg ja 81kg alkuotteluita

klo 23:00 Miesten 49kg ja 91kg puolivälierät, miesten 56kg, 64kg ja 81kg alkuotteluita

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 69kg, ryhmä A

klo 16:00 Naisten 69kg ja miesten 77kh, ryhmä B

klo 21:30 Naisten 69kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten ja naisten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren), Nacra, sekajoukkue, miesten Finnjolla (Tapio Nirkko), Naisten Laser Radial (Tuula Tenkanen), miesten Laser (Kaarle Tapper)

Pöytätennis

klo 02:30 Miesten kaksinpeli, puolivälierät

klo 16:00 Naisten kaksinpeli, välierät

Ratsastus

klo 16:00 Kouluratsastus GP päivä 1, henkilökohtainen ja joukkue

Rugby

klo 00:00 Brasilia – USA, Miehet

klo 00:30 Fidzi – Argentiina, Miehet

klo 17:00 Ranska – Espanja, Miehet

klo 17:30 Etelä-Afrikka – Australia, Miehet

klo 18:00 Kenia – Japani, Miehet

klo 18:30 Uusi-Seelanti – Iso-Britannia, Miehet

klo 19:00 Argentiina – Brasilia, Miehet

klo 19:30 Fidzi – USA, Miehet

klo 22:00 Miesten sijat 9-12

klo 22:30 Miesten sijat 9-12

klo 23:00 Puolivälierä

klo 23:30 Puolivälierä

Soutu

klo 14:30 Naisten perämiehetön nelonen välierät, miesten kevyt pariairokaksikko välierät, miesten perämiehetön nelonen välierät, naisten ja miesten kahdeksikko keräilyeriä

klo 16:22 Miesten ja naisten pariaironelonen finaalit

Telinevoimistelu

klo 22:00 Miesten kuusiottelu, finaali

Tennis

klo 16:45 Miesten kaksinpelin 3.kierros, Naisten kaksin- ja nelinpelin puolivälierät, Sekanelinpelin 1.kierros

Uimahypyt

klo 22:00 Miesten 3m ponnahduslauta, parikilpailu

Uinti

klo 04:05 Miesten 100m vapaauinti, välierät

klo 04:20 Naisten 200m vapaauinti, finaali

klo 04:30 Miesten 200m perhosuinti, finaali

klo 04:40 Naisten 200m perhosuinti, välierät

klo 05:05 Miesten 200m rintauinti, välierät (Matti Mattsson)

klo 05:30 Naisten 200m sekauinti, finaali

klo 05:40 Miesten 4x200m vapaauintiviesti, finaali

klo 19:00 Alkueriä: Naisten 100m vapaauinti, miesten 200m selkäuinti, naisten 200m rintauinti (Jenna Laukkanen), miesten 200m sekauinti, naisten 4x200m vapaauintiviesti

Vesipallo, alkusarjaa

klo 15:00 Australia – Japani, Miehet

klo 16:20 Kreikka – Unkari, Miehet

klo 17:40 Ranska – USA, Miehet

klo 19:00 Montenegro – Italia, Miehet

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.