Rion 12. kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten 12. päivänä ohjelmassa on 17 finaalia, jotka käydään nyrkkeilyssä, painissa, painonnostossa, purjehduksessa, pöytätenniksessä, ratapyöräilyssä, ratsastuksessa, sulkapallossa, uimahypyssä ja yleisurheilussa.

Keskiviikko nähdään seitsemän suomalaista. Yleisurheilussa Oskari Mörö, Sanni Utriainen ja David Söderberg, golffissa Noora Tamminen ja Ursula Wikström, nyrkkeilyssä Mira Potkonen ja painissa Petra Olli.

Beach Volley

klo 05:00 Miesten ja naisten välierät

BMX-pyöräily

klo 19:30 Miesten ja naisten aika-ajot

Golf

klo 13:30 Naisten 1.kierros (Noora Tamminen ja Ursula Wikström)

Jalkapallo, Miehet

klo 19:00 Brasilia – Honduras, välierät

klo 22:00 Nigeria – Saksa, välierät

Koripallo, puolivälierät

klo 00:45 USA – Japani, Naiset

klo 04:15 Kanada – Ranska, Naiset

klo 17:00 Australia – Liettua, Miehet

klo 20:30 Espanja – Ranska, Miehet

Käsipallo, puolivälierät

klo 02:30 Venäjä – Angola, Naiset

klo 16:00 Brasilia – Ranska, Miehet

klo 19:30 Saksa – Qatar, Miehet

klo 23:00 Tanska – Slovenia, Miehet

Lentopallo, puolivälierät

klo 00:00 Venäjä – Serbia, Naiset

klo 04:15 Brasilia – Kiina, Naiset

klo 16:00 Kanada – Venäjä, Miehet

klo 20:00 USA – Puola, Miehet

Maahockey, välierät

klo 18:00 Hollanti – Saksa, Naiset

klo 23:00 Iso-Britannia – Uusi-Seelanti, Naiset

Nyrkkeily

klo 01:15 Miesten 60 kg, finaali

klo 20:00 Naisten 69 kg välierät (Mira Potkonen), naisten 75 kg puolivälierät, miesten 52 kg puolivälierät

klo 22:30 Miesten 69 kg, finaali

Paini, Vapaapaini

klo 16:00 Naisten 48 kg, 58 kg (Petra Olli) ja 69 kg, alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Naisten 48 kg, 58 kg (Petra Olli?) ja 69 kg pronssiottelut

klo 23:30 Naisten 48 kg, 58 kg (Petra Olli?) ja 69 kg finaalit

Painonnosto

klo 01:00 Miesten +105 kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:05 Miesten 470, mitalilähtö

klo 20:05 Naisten 470, mitalilähtö

Pöytätennis

klo 01:30 Naisten joukkuekisa, finaali

klo 17:00 Miesten joukkuekisa, pronssiottelu

Ratapyöräily

klo 00:20 Miesten Keirin, finaali

Ratamelonta

klo 15:00 Miesten K2 1000m, Miesten C1 200m, miesten K2 200m ja naisten K1 500m, alkuerät ja välierät

Ratsastus

klo 16:00 Esteratsastus, joukkuekisa, finaali

Sulkapallo

klo 14:30 Miesten kaksinpeli, puolivälierät

klo 18:30 Sekanelinpeli finaali

Taekwondo

klo 15:00 Miesten 58 kg ja naisten 48 kg, alkuotteluita

klo 21:00 Miesten 58 kg ja naisten 48 kg, puolivälierät ja välierät

Uimahypyt

klo 00:00 Miesten 3m ponnahduslauta, finaali

klo 21:00 Naisten 10m kerroshypyt, alkukilpailu

Vesipallo, Naiset

klo 17:00 Australia – Brasilia, Sijat 5-8

klo 18:20 USA – Unkari, Välierä

klo 21:10 Kiina – Espanja, Sijat 5-8

klo 22:30 Venäjä – Italia, Välierä

Yleisurheilu

klo 02:30 Miesten Korkeus, finaali

klo 02:35 Naisten Keihäs, karsinta, ryhmä A

klo 02:40 Miesten 110m aidat, välierät

klo 03:05 Naisten Pituus, karsinta

klo 03:10 Naisten 400m aidat, välierät

klo 03:35 Miesten 400m aidat, välierät (Oskari Mörö)

klo 03:50 Naisten Keihäs, karsinta, ryhmä B (Sanni Utriainen)

klo 04:00 Naisten 200m, välierät

klo 04:30 Naisten 1500m, finaali

klo 04:45 Miesten 110m aidat, finaali

 

klo 15:30 Miesten Kymmenottelu, 100m

klo 15:40 Miesten Moukari, karsinta, ryhmä A

klo 16:05 Miesten 5 000m, alkuerät

klo 16:35 Miesten Kymmenottelu, Pituus

klo 16:55 Naisten 800m, alkuerät

klo 17:05 Miesten Moukari, karsinta, ryhmä B (David Söderberg)

klo 17:50 Miesten 3000m esteet, finaali

klo 18:15 Miesten Kymmenottelu, Kuula

klo 23:45 Miesten Kymmenottelu, Korkeus

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.