Rion maanantain ohjelma

Rion olympialaisissa kolmantena kisapäivänä ohjelmassa on 13 finaalia, joista osa tulee yöllä. Maanantaina nähdään seitsemän suomalaista. Uinnissa Tanja Kylliäinen, purjehduksessa Tuuli Petäjä-Siren, Tuula Tenkanen ja Kaarle Tapper, jousiammunnassa Taru Kuoppa, ratsastuksessa Elmo Jankari ja ammunnassa Vesa Törnroos.

Ammunta

klo 15:00 Miesten 10 m ilmakivääri, karsinta

klo 15:30 Miesten Trap, karsinta (Vesa Törnroos)

klo 18:00 Miesten 10m ilmakivääri, finaali

klo 21:00 Miesten Trap, finaali (mahdollisesti Vesa Törnroos)

Beach Volley

klo 03:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

klo 16:00 Miesten ja naisten alkusarjaa

Jalkapallo, alkusarjaa

klo 00:00 Ruotsi – Nigeria, Miehet

klo 00:00 Argentiina – Algeria, Miehet

klo 01:00 Tanska – Etelä-Korea, Miehet

klo 04:00 Japani – Kolumbia, Miehet

klo 04:00 Brasilia – Irak, Miehet

Jousiammunta

klo 15:00 Miesten ja Naisten yksilökisa, pudotuskierros (Taru Kuoppa)

klo 21:00 Miesten ja naisten yksilökisa, pudotuskierros (Taru Kuoppa)

Judo

klo 16:00 Naisten 57 kg ja miesten 73 kg alkukierrokset

klo 21:30 Naisten 57 kg ja miesten kg välierät ja pronssiottelut

klo 23:00 Naisten 57 kg ja miesten 73 kg finaalit

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 Kroatia – Espanja, Miehet

klo 01:45 Ranska – Valko-Venäjä, Naiset

klo 04:30 Nigeria – Argentiina, Miehet

klo 18:00 Espanja – USA, Naiset

klo 20:15 Serbia – Australia, Miehet

klo 20:15 Kanada – Serbia, Naiset

klo 23:30 Japani – Brasilia, Naiset

Koskimelonta

klo 18:30 Miesten C2 ja Naisten K1 alkuerät

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Ranska – Tunisia, Miehet

klo 03:50 Slovenia – Egypti, Miehet

klo 15:30 Etelä-Korea – Ruotsi, Naiset

klo 17:30 Ranska-Venäjä, Naiset

klo 20:40 Espanja – Norja, Naiset

klo 22:40 Brasilia – Angola, Naiset

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Venäjä – Kuuba, Miehet

klo 04:35 Argentiina – Iran, Miehet

klo 15:30 Kiina – Italia, Naiset

klo 17:35 Japani – Kamerun, Naiset

klo 21:00 USA – Hollanti, Naiset

klo 23:05 Serbia – Puerto Rico, Naiset

Maahockey, alkusarjaa

klo 00:00 Hollanti – Irlanti, Miehet

klo 01:30 Brasilia – Belgia, Miehet

klo 02:30 Australia – Espanja, Miehet

klo 16:00 Australia – USA, Naiset

klo 17:00 Saksa – Intia, Miehet

klo 18:30 Kanada – Argentiina, Miehet

klo 19:30 Uusi-Seelanti – Saksa, Naiset

klo 23:00 Hollanti – Etelä-Korea, Naiset

Miekkailu

klo 15:oo Naisten Säilä, alkukierrokset ja puolivälierät

klo 22:00 Naisten Säilä, välierät ja pronssiottelu

klo 23:45 Naisten Säilä, finaali

Nyrkkeily

klo 17:00 Miesten 49 kg, 69 kg, 75 kg ja 91 kg alkuotteluita

klo 23:00 Miesten 49 kg, 69 kg, 75 kg ja 91 kg alkuotteluita

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 56 kg, ryhmä A

klo 16:00 Naisten 58 kg ja miesten 62 kg, ryhmär B

klo 21:30 Naiset 58 kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten RS:X, naisten RS:X (Tuuli Petäjä-Siren), miesten Laser (Kaarle Tapper) ja naisten Laser Radial (Tuula Tenkanen)

Pöytätennis

klo 01:00 Miesten ja naisten kaksinpelien 3.kierros

klo 16:00 Miesten ja naisten kaksinpelien 3.kierros

klo 22:00 Miesten ja naisten kaksinpelien 4.kierros

Ratsastus

klo 16:00 Kenttäratsastus, maasto-osuus, henkilökohtainen ja joukkue (Elmo Jankari)

Rugby, Naiset

klo 00:00 Puolivälierä

klo 00:30 Puolivälierä

klo 18:30 Sijat 11-12

klo 19:00 Sijat 9-10

klo 19:30 Sijat 5-8

klo 20:00 Sijat 5-8

klo 20:30 Välierä

klo 21:00 Välierä

klo 23:30 Sijat 7-8

Soutu

klo 14:30 Naisten perämiehetön kaksikko keräilyerät, naisten ja miesten kevyt pariairokaksikko keräilyerät, miesten ja naisten pariaironelonen keräilyeriä, miesten perämiehetön nelonen keräilyeriä, naisten ja miesten kahdeksikko alkuerät

Tennis

klo 16:45 Miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin 2.kierros

Uimahypyt

klo 22:00 Miesten 10m kerroshypyt, parikilpailu, finaali

Uinti

klo 04:03 Naisten 100m perhosuinti, finaali

klo 04:10 Miesten 200m vapaauinti, välierät

klo 04:30 Naisten 100m rintauinti, välierät

klo 04:53 Miesten 100m rintauinti, finaali

klo 05:01 Naisten 400m vapaauinti, finaali

klo 05:12 Miesten 100m selkäuinti, välierät

klo 05:35 Naisten 100m selkäuinti, välierät

klo 05:54 Miesten 4x100m vapaauintiviesti, finaali

 

klo 19:00 Naisten 200m vapaauinnin, miesten 200m perhosuinnin ja naisten 200m sekauinnin (Tanja Kylliäinen) alkuerät

Vesipallo, alkusarjaa

klo 15:00 Serbia – Kreikka, Miehet

klo 16:20 Italia – Ranska, Miehet

klo 17:40 USA – Espanja, Miehet

klo 19:00 Unkari – Australia, Miehet

Voimistelu

klo 02:30 Telinevoimistelu, Naisten karsinnat

klo 22:00 Telinevoimistelu, Miesten joukkuefinaali

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.