Rion 11. kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisten 11.päivänä ohjelmassa on 22 finaalia, jotka käydään avovesiuinnissa, melonnassa, nyrkkeilyssä, painissa, painonnostossa, purjehduksessa, ratapyöräilyssä, taitouinnissa, telinevoimistelussa ja yleisurheilussa.

Tiistaina nähdään yhdeksän suomalaista. Yleisurheilussa Minna Nikkanen, Wilma Murto ja Nooralotta Neziri, purjehduksessa Joonas ja Niklas Lindgren, Camilla Cedercreutz, Noora Ruskola, Tuula Tenkanen ja painissa Tero Välimäki.

Avovesiuinti

klo 15:00 Miesten 10km

Beach Volley

klo 05:00 Miesten puolivälierät

klo 22:00 Miesten ja naisten välierät

Jalkapallo, välierät

klo 19:00 Brasilia – Ruotsi, Naiset

klo 22:00 Kanada – Saksa, Naiset

Koripallo

klo 01:00 Espanja – Argentiina, Miehet, alkulohko

klo 04:30 Liettua – Kroatia, Miehet, alkulohko

klo 17:00 Serbia – Australia, Naiset, puolivälierät

klo 20:30 Turkki – Espanja, Naiset, puolivälierät

Käsipallo

klo 01:50 Kroatia – Tunisia, Miehet, alkulohko

klo 03:50 Qatar – Argentiina, Miehet, alkulohko

klo 16:00 Brasilia – Hollanti, Naiset, puolivälierät

klo 19:30 Ruotsi – Norja, Naiset, puolivälierät

klo 23:00 Espanja – Ranska, Naiset, puolivälierät

Lentopallo

klo 02:30 Italia – Kanada, Miehet, alkulohko

klo 04:35 Brasilia – Ranska, Miehet, alkulohko

klo 16:00 Etelä-Korea – Hollanti, Naiset, puolivälierät

klo 20:00 USA – Japani, Naiset, puolivälierät

Maahockey

klo 00:00 Iso-Britannia – Espanja, Naiset, puolivälierät

klo 02:30 Hollanti – Argentiina, Naiset, puolivälierät

klo 18:00 Belgia – Hollanti, Miehet, välierä

klo 23:00 Argentiina – Saksa, Miehet, välierä

Melonta

klo 15:00 Miesten C1 1000m, naisten K2 500m, naisten K1 200m ja miesten K1 1000m finaalit

Nyrkkeily

klo 01:15 Miesten 91 kg, finaali

klo 17:00 Naisten 51 kg puolivälierät, miesten 56 kg, 64 kg ja +91 kg puolivälierät, miesten 81 kg välierät

klo 23:00 Naisten 51 kg puolivälierät, miesten 56 kg, 64 kg ja +91 kg puolivälierät, miesten 81 kg välierät

Paini, Kreikkalais-roomalainen

klo 16:00 Miesten 66 kg (Tero Välimäki) ja 98 kg, alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Miesten 66 kg ja 98 kg, pronssiottelut

klo 23:15 Miesten 66 kg ja 98 kg, finaali

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 105 kg, ryhmä A

klo 21:30 Miesten +105 kg, ryhmä B

Purjehdus

klo 19:00 Miesten 49er, naisten 49er FX (Camilla Cedercreutz ja Noora Ruskola), naisten ja miesten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren)

klo 19:05 Miesten Finnjolla, miesten Laser, naisten Laser Radial, mitalilähdöt (Tuula Tenkanen)

klo 20:05 Nacra, mitalilähtö

Pöytätennis

klo 01:30 Miesten joukkuekisa, välierä

klo 17:00 Naisten joukkuekisa, pronssiottelu

Ratapyöräily

klo 16:00 Naisten Eräajon(Sprintti) puolivälierät, miesten Keirin 1.kierros, naisten Omnium (moniottelu) 500m aika-ajo

klo 22:00 Naisten Eräajo välierät, miesten Keirin 2.kierros (välierät), naisten Omnium 250m aika-ajo lentävällä-lähdöllä

klo 23:05 Naisten Ommnium, viimeinen laji 20 km pisteajo

klo 23:45 Naisten Sprintti (Eräajo), finaali

Ratsastus

klo 16:00 Esteratsastus, karsinta, henkilökohtainen ja joukkue

Sulkapallo

klo 14:30 Miesten ja naisten Nelinpeli, välierät

klo 23:30 Naisten Kaksinpeli puolivälierät, sekanelinpeli pronssiottelu

Taitouinti

klo 20:00 Naisten parikilpailu, finaali

Telinevoimistelu

klo 20:00 Miesten Nojapuut, finaali

klo 20:45 Naisten Permanto, finaali

klo 21:35 Miesten Rekki, finaali

Uimahypyt

klo 16:00 Miesten 3m ponnahduslauta, välierät

Vesipallo, puolivälierät

klo 00:20 Venäjä – Espanja, Naiset

klo 01:40 Italia – Kiina, Naiset

klo 17:00 Unkari – Montenegro, Miehet

klo 18:20 Kreikka – Italia, Miehet

klo 21:10 Brasilia – Kroatia, Miehet

klo 22:30 Serbia – Espanja, Miehet

Yleisurheilu

klo 02:30 Naisten Kiekko, karsinta, ryhmä A

klo 02:35 Miesten Seiväs, finaali

klo 02:40 Miesten 110m aidat, alkuerät

klo 03:30 Naisten 400m aidat, alkuerät

klo 03:50 Naisten Kiekko, karsinta, ryhmä B

klo 04:25 Miesten 800m, finaali

klo 04:45 Naisten 400m, finaali

 

klo 15:30 Naisten 5000m, alkuerät

klo 15:45 Naisten Seiväs, karsinta (Minna Nikkanen ja Wilma Murto)

klo 15:50 Miesten Kolmiloikka, finaali

klo 16:30 Miesten 1500, alkuerät

klo 17:05 Naisten 100m aidat, alkuerät (Nooralotta Neziri)

klo 17:20 Naisten Kiekko, finaali

klo 17:50 Miesten 200m, alkuerät

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.