Münchenin EM-kisojen ohjelma ja TV-aikataulut

Yleisurjeilu EM kilpailut Munchen

Yleisurheilun EM-kilpailut järjestetään ensi viikolla Münchenissa. Ohessa näet kisojen päivittyvän aikataulun.

MAANANTAI 15.8.

TV2 ja Yle Areena klo 10.50–15.15 ja klo 19.15–23.30
Yle Puhe klo 11.30–15.00 ja klo 20.00–23.30

klo 11.00 M kuula, karsinta
klo 11.05 M 100 m, 10-ottelu
klo 11.25 N seiväs, karsinta Yle Areena Wilma Murto, Saga Andersson, Elina Lampela
klo 11.30 N maraton, finaali Yle Areena Alisa Vainio, Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen
klo 11.40 M 100 m, alkuerät Samuli Samuelsson
klo 11.50 M pituus, 10-ottelu
klo 12.05 N 100 m, alkuerät
klo 12.20 N kuula, karsinta Yle Areena Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
klo 12.30 M maraton, finaali Yle Areena Arttu Vattulainen
klo 13.10 M pituus, karsinta Yle Areena Kristian Pulli
klo 13.40 M kuula, 10-ottelu

klo 19.15 N kiekko, karsinta, ryhmä A Yle Areena Salla Sipponen
klo 19.30 M korkeus, 10-ottelu
klo 20.00 M 400 m, alkuerät
klo 20.25 N kiekko, karsinta, ryhmä B Yle Areena Salla Sipponen
klo 20.35 N 400 m, alkuerät Mette Baas, Milja Thureson
klo 21.05 M kolmiloikka, karsinta Yle Areena Simo Lipsanen
klo 21.15 M 1 500 m, alkuerät
klo 21.38 N kuula, finaali
klo 21.58 M kuula, finaali
klo 22.15 M 400 m, 10-ottelu
klo 22.48 N 10 000 m, finaali Camilla Richardsson

TIISTAI 16.8.

TV2 ja Yle Areena klo 9.15–15.45 ja klo 19.36–23.45
Yle Puhe klo 9.30–15.30 ja klo 21.00–23.35

klo 9.30 N 35 km kävely, finaali Yle Areena Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen
klo 9.30 M 35 km kävely, finaali Yle Areena Aleksi Ojala
klo 10.05 M 110 m aj, 10-ottelu
klo 10.35 M 110 m aj, alkuerät Elmo Lakka, Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen
klo 10.50 N pituus, karsinta
klo 10.50 M kiekko, 10-ottelu, ryhmä A
klo 11.15 N 1 500 m, alkuerät Nathalie Blomqvist
klo 11.55 M kiekko, 10-ottelu, ryhmä B
klo 12.30 M seiväs, 10-ottelu, ryhmä A
klo 12.40 M 3 000 m ej, alkuerät Topi Raitanen
klo 13.15 N moukari, karsinta, ryhmä A Yle Areena Silja Kosonen, Krista Tervo, Sara Killinen
klo 13.25 M 400 m, välierät
klo 13.30 M seiväs, 10-ottelu, ryhmä B
klo 14.00 N 400 m, välierät
klo 14.30 N moukari, karsinta, ryhmä B Yle Areena Silja Kosonen, Krista Tervo, Sara Killinen

klo 19.35 M korkeus, karsinta
klo 19.40 M keihäs, 10-ottelu, ryhmä A
klo 20.40 M keihäs, 10-ottelu, ryhmä B
klo 21.05 M 100 m, välierät
klo 21.27 M pituus, finaali
klo 21.35 N 100 m, välierät
klo 22.02 N kiekko, finaali
klo 22.08 M 5 000 m, finaali
klo 22.35 M 1 500 m, 10-ottelu
klo 23.15 M 100 m, finaali
klo 23.25 N 100 m, finaali

KESKIVIIKKO 17.8.2022

TV2 ja Yle Areena klo 10.30–15.30 ja klo 20.30–23.30
Yle Puhe klo 11.20–14.30 ja klo 21.00–23.30

klo 10.35 M moukari, karsinta, ryhmä A Yle Areena Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen
klo 11.30 N 100 m aj, 7-ottelu Saga Vanninen
klo 11.50 M moukari, karsinta, ryhmä B Yle Areena Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen
klo 12.05 M 400 m aj, alkuerät Tuomas Lehtonen
klo 12.35 N korkeus, 7-ottelu Yle Areena Saga Vanninen
klo 12.40 N 400 m aj, alkuerät Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen
klo 13.20 M kiekko, karsinta, ryhmä A
klo 13.25 N kolmiloikka, karsinta Yle Areena Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
klo 14.35 M kiekko, karsinta, ryhmä B

klo 20.54 N kuula, 7-ottelu Saga Vanninen
klo 21.00 N seiväs, Wilma Murto, Elena Lampela
klo 21.15 M kolmiloikka, finaali
klo 21.30 M 110 m aj, välierät
klo 22.05 N moukari, Silja Kosonen, Krista Tervo
klo 22.10 N 200 m, 7-ottelu Saga Vanninen
klo 22.43 M 400 m, finaali
klo 23.02 N 400 m, finaali
klo 23.22 M 110 m aj, finaali

TORSTAI 18.8.

TV2 ja Yle Areena klo 9.45–14.30 ja klo 21.00–13.30
Yle Puhe klo 10.15–14.30 ja klo 21.00–23.15

klo 10.00 N keihäs, karsinta, ryhmä A Yle Areena Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola
klo 10.20 N 3 000 m ej, alkuerät
klo 10.25 N pituus, 7-ottelu Yle Areena Saga Vanninen
klo 11.10 M 800 m, alkuerät Joonas Rinne
klo 11.15 N keihäs, karsinta, ryhmä B Yle Areena Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola
klo 11.45 N 800 m, alkuerätSara Kuivisto, Eveliina Määttänen
klo 11.50 M seiväs, karsinta Yle Areena Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää
klo 12.25 M 400 m aj, välierät
klo 12.36 N keihäs, 7-ottelu, ryhmä A Yle Areena Saga Vanninen
klo 12.55 N 400 m aj, välierät
klo 13.30 M 200 m, alkuerät Samuel Purola
klo 13.48 N keihäs, 7-ottelu, ryhmä B Yle Areena Saga Vanninen
klo 14.05 N 200 m, alkuerätAnniina Kortetmaa
klo 21.05 M korkeus, finaali
klo 21.10 M moukari, finaali
klo 21.13 M 200 m, välierät
klo 21.37 N 200 m, välierät
klo 21.58 N pituus, finaali
klo 22.05 M 1 500 m, finaali
klo 22.25 N 5 000 m, finaali Ilona Mononen, Camilla Richardsson
klo 22.55 N 800 m, 7-ottelu Saga Vanninen

PERJANTAI 19.8.

TV2 ja Yle Areena klo 10.40–13.10 ja klo 21.15–23.30
Yle Puhe klo 11.00–13.00 ja klo 21.20–23.30

klo 11.00 M 4×100 m, alkuerät Suomi (Niko Kangasoja/Oskari Lehtonen/Samuel Purola/Samuli Samuelsson/Eino Vuori/Santeri Örn)
klo 11.00 M keihäs, karsinta, ryhmä A Yle AreenaLassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela
klo 11.05 N korkeus, karsinta Yle Areena Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri
klo 11.25 N 4×100 m, alkuerät Suomi (Anniina Kortetmaa/Johanna Kylmänen/Aino Pulkkinen/Anna Pursiainen/Jenna Kokkonen)
klo 11.50 N 800 m, välierät
klo 12.10 M 4×400 m, alkuerät
klo 12.15 M keihäs, karsinta, ryhmä B Yle Areena Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela
klo 12.40 N 4×400 m, alkuerät Suomi (Mette Baas/Kristiina Halonen/Viivi Lehikoinen/Veera Mattila/Eveliina Määttänen/Aino Pulkkinen/Milja Thureson)

klo 21.20 M kiekko, finaali
klo 21.27 M 800 m, välierät
klo 21.45 N 1 500 m, finaali
klo 21.55 N kolmiloikka, finaali
klo 22.00 M 3 000 m ej, finaali
klo 22.20 M 200 m, finaali
klo 22.45 N 400 m aj, finaali
klo 23.00 M 400 m aj, finaali
klo 23.22 N 200 m, finaali

LAUANTAI 20.8.

TV2 ja Yle Areena klo 10.00–13.00 ja klo 21.00–23.30
Yle Puhe klo 9.30–13.00 ja klo 21.00–23.30

klo 9.30 M 20 km kävely, finaali Yle Areena Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen
klo 11.15 N 20 km kävely, finaali Yle Areena Venla Laiho, Enni Nurmi

klo 21.05 M seiväs, finaali
klo 21.15 N 800 m, finaali
klo 21.25 N keihäs, finaali
klo 21.43 N 100 m aj, alkuerät Reetta Hurske
klo 22.15 M 4×400 m, finaali
klo 22.45 N 4×400 m, finaali
klo 23.13 N 3 000 m ej, finaali

SUNNUNTAI 21.8.

TV2 ja Yle Areena klo 20.00–22.40
Yle Puhe klo 20.00–22.40

klo 20.05 N korkeus, finaali
klo 20.10 N 100 m aj, välierät
klo 20.40 M 800 m, finaali
klo 20.50 M keihäs, finaali
klo 21.00 M 10 000 m, finaali
klo 21.45 N 100 m aj, finaali
klo 22.12 M 4×100 m, finaali
klo 22.22 N 4×100 m, finaali

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.