Katso talviolympialaisten koko ohjelma TÄÄLTÄ!

Olympialaisten koko ohjelma. Lajit, joissa suomalaisia on mukana, on korostettu. Lajeja kilpaillaan päivittäin kahdessa eri osassa. Etelä-Korean aamupäivän ja Suomen aamuyön ja aamun kilpailuajat osuvat kello 01.00-10.00 väliin, jonka jälkeen on tauko. Toinen osa käydään Etelä-Korean ilta-aikaan ja Suomen aikaa kello 12.00-15.00.

OHJELMA

TORSTAI 8.2.

02.05 Curling: Sekajoukkueet, KOR-FIN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
13.05 Curling: Sekajoukkueet, SUI – FIN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
14.30 Mäkihyppy: M, normaalimäki, karsinta (Janne Ahonen, Antti Aalto, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen)

PERJANTAI 9.2.

01.35 Curling: Sekajoukkueet, OAR – FIN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
03.00 Taitoluistelu: Joukkuekilpailu
03.00 Freestyle: N, kumparekarsinta
04.45 Freestyle: M, kumparekarsinta (Jimi Salonen, Jussi Penttala)
06.35 Curling: Sekajoukkueet CAN – FIN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
13.00 Avajaiset

LAUANTAI 10.2.

02.05 Curling: Sekajoukkueet, NOR – FIN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
03.00 Lumilautailu: M, slopestyle, karsinta (Peetu Piiroinen, Roope Tonteri, Kalle Järvilehto, Rene Rinnekangas)
09.15 Hiihto: N, 7,5 km/p + 7,5 km/v  (Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen, Laura Mononen, Johanna Matintalo)
09.40 Jääkiekko: N, Japani – Ruotsi
12.00 Naisten hiihdon palkintojenjako (Pärmäkoski)
12.10 Ohjaskelkkailu: M, 1. ja 2. erä
13.00 Pikaluistelu: N, 3 000 m
13.05 Curling: Sekajoukkueet, FIN – CHN (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
13.15 Ampumahiihto: N, 7,5 km (Kaisa Mäkäräinen, Mari Laukkanen, Laura Toivanen, Venla Lehtonen)
14.10 Jääkiekko: N, Sveitsi – E-Korea
14.28 Short track: M, 1 500 m
14.35 Mäkihyppy: M, normaalimäki (Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Antti Aalto, Eetu Nousiainen)

SUNNUNTAI 11.2.

02.05 Curling: Sekajoukkueet, FIN – USA (Oona Kauste, Tomi Rantamäki)
03.00 Lumilautailu: M, slopestyle, finaali (mahdollisesti Peetu Piiroinen, Roope Tonteri, Kalle Järvilehto, Rene Rinnekangas)
03.00 Taitoluistelu: Joukkuekilpailu
06.30 Lumilautailu: N, slopestyle, karsinta (Enni Rukajärvi)

08.15 Hiihto: M 15 km/p + 15 km/v (Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Lari Lehtonen, Perttu Hyvärinen)
09.00 Pikaluistelu: M, 5 000 m
09.40 Jääkiekko: N, Suomi – USA
12.30 Freestyle: N, kumparekarsinta
13.00 Ohjaskelkkailu: M, 3. ja 4. erä
13.05 Curling: Sekajoukkueet, tie-break
13.15 Ampumahiihto: M, 10 km (Tero Seppälä, Olli Hiidensalo, Tuomas Grönman)
14.00 Freestyle: N, kumparefinaali
14.10 Jääkiekko: N, Kanada – Venäjä

MAANANTAI 12.2.

02.05 Curling: Sekajoukkueet, välierä 1
03.00 Lumilautailu: N, slopestyle, finaali (Enni Rukajärvi)
03.00 Taitoluistelu: Joukkuekilpailu
03.15 Alppihiihto: N, suurpujottelu 1. kierros
06.30 Lumilautailu: N, halfpipe, karsinta
06.45 Alppihiihto: N, suurpujottelu 2. kierros
09.40 Jääkiekko: N, Sveitsi – Japani
12.10 Ampumahiihto: N, takaa-ajo (Kaisa Mäkäräinen)
12.30 Freestyle: M, kumparekarsinta (Jimi Salonen, Jussi Penttala)

12.50 Ohjaskelkkailu: N, 1. ja 2. erä
14.00 Ampumahiihto: M, takaa-ajo (mahdollisesti Tero Seppälä, Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo)
14.00 Freestyle: M, kumparefinaali (mahdollisesti Jimi Salonen, Jussi Penttala)
14.05 Curling: Sekajoukkueet, välierä 2
14.10 Jääkiekko: N, Ruotsi – E-Korea
14.30 Pikaluistelu: N, 1 500 m
14.50 Mäkihyppy: N, normaalimäki (Julia Kykkänen)

TIISTAI 13.2.

02.05 Curling: Sekajoukkueet, pronssipeli
03.00 Lumilautailu: N, halfpipe-finaali
04.30 Alppihiihto: M, alppiyhdistetyn syöksy (Andreas Romar)
06.00 Lumilautailu: M, halfpipe-karsinta (Peetu Piiroinen, Markus Malin, Janne Korpi)
08.00 Alppihiihto: M, alppiyhdistetyn pujottelu (Andreas Romar)
09.40 Jääkiekko: N, Kanada – Suomi
10.30 Hiihto: M/N, sprintit, karsinnat (Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen, Johanna Matintalo, Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Lauri Vuorinen, Martti Jylhä)
12.30 Ohjaskelkkailu: N, 3. ja 4. erä
13.00 Hiihto: M/N, sprintit, finaalit (Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen, Johanna Matintalo, Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Lauri Vuorinen, Martti Jylhä)
13.00 Pikaluistelu: M, 1 500 m
13.05 Curling: Sekajoukkueet, finaali
14.10 Jääkiekko: N, USA – Venäjä
14.11 Short track: N, 500 m

KESKIVIIKKO 14.2.

02.05 Curling: M, 1. kierros
03.00 Taitoluistelu: Parit, lyhytohjelma
03.15 Alppihiihto: N, pujottelu, 1. kierros
03.30 Lumilautailu: M, halfpipe-finaali (mahdollisesti Peetu Piiroinen, Markus Malin, Janne Korpi)
05.10 Jääkiekko: N, Ruotsi – Sveitsi
06.45 Alppihiihto: N, pujottelu, 2. kierros
07.05 Curling: N, 1. kierros
08.00 Yhdistetty: Mäki (normaalimäki) (Eero Hirvonen, Ilkka Herola, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru, Hannu Manninen)
09.40 Jääkiekko: N, E-Korea – Japani
10.45 Yhdistetty: Hiihto, 10 km (Eero Hirvonen, Ilkka Herola, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru, Hannu Manninen)
12.00 Pikaluistelu: N, 1 000 m
13.05 Curling: M, 2. kierros
13.20 Ohjaskelkkailu: Parikilpailu
14.10 Jääkiekko: M, Slovakia – Venäjä
14.10 Jääkiekko: M, USA – Slovenia

TORSTAI 15.2.

02.05 Curling: N, 2. kierros
03.00 Skeleton: M, 1. ja 2. erä
03.30 Taitoluistelu: Parit, vapaaohjelma
04.00 Alppihiihto: M, syöksylasku (Andreas Romar)
04.00 Lumilautailu: M, cross-karsinta (Anton Lindfors)
05.10 Jääkiekko: N, USA – Kanada
05.10 Jääkiekko: M, Suomi – Saksa
06.30 Lumilautailu: M, cross-finaalit (Anton Lindfors)
07.05 Curling: M, 3. kierros
08.30 Hiihto: N, 10 km (v) (Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen, Laura Mononen)
09.40 Jääkiekko: N, Venäjä – Suomi
09.40 Jääkiekko: M, Norja – Ruotsi

10:15 Ampumahiihto: N, 15 km (Kaisa Mäkäräinen, Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Laura Toivanen)
13.00 Ampumahiihto: M, 20 km (Tero Seppälä, Olli Hiidensalo, Tuomas Grönman)
13.00 Pikaluistelu: M, 10 000 m
13.00 Freestyle: N, hypyt, karsinta
13.05 Curling: N, 3. kierros
14.10 Jääkiekko: M, Tshekki – E-Korea
14.10 Jääkiekko: M, Sveitsi – Kanada
14.30 Ohjaskelkkailu, joukkuekilpailu

PERJANTAI 16.2.

02.05 Curling: M, 4. kierros
02.30 Skeleton: M, finaali
03.00 Taitoluistelu: M, lyhytohjelma
03.00 Lumilautailu: N, cross-karsinta
04.00 Alppihiihto: M, Supersuurpujottelu (Andreas Romar)
05.10 Jääkiekko: M, USA – Slovakia
05.15 Lumilautailu: N, cross-finaalit
07.05 Curling: N, 4. kierros
08.00 Hiihto: M, 15 km (v) (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen, Perttu Hyvärinen, Lari Lehtonen)
09.40 Jääkiekko: M, Venäjä – Slovenia
13.00 Pikaluistelu: N, 5 000 m
13.00 Freestyle: N, hypyt, finaali
13.05 Curling: M, 5. kierros
13.20 Skeleton: N, 1. ja 2. erä
14.10 Jääkiekko: M, Suomi – Norja
14.10 Jääkiekko: M, Ruotsi – Saksa
14.30 Mäkihyppy: M, suurmäki, karsinta (Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Antti Aalto, Jarkko Määttä)

LAUANTAI 17.2.

02.05 Curling: N, 5. kierros
03.00 Taitoluistelu: M, vapaaohjelma
03.00 Freestyle: N, slopestyle-karsinta
04.00 Alppihiihto: N, supersuurpujottelu
05.10 Jääkiekko: N, puolivälierä 1
05.10 Jääkiekko: M, Kanada – Tshekki
06.00 Freestyle: N, slopestyle-finaali
07.05 Curling: M, 6. kierros
09.40 Jääkiekko: N, puolivälierä 2
09.40 Jääkiekko: M, E-Korea – Sveitsi
11.30 Hiihto: N, viesti, 4×5 km (Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Riitta-Liisa Roponen, Krista Pärmäkoski)
13.00 Freestyle: M, hypyt, karsinta
13.05 Curling: N, 6. kierros
13.15 Ampumahiihto: N, yhteislähtö (Kaisa Mäkäräinen)
13.20 Skeleton: N, finaali
14.10 Jääkiekko: M, Venäjä – USA
14.10 Jääkiekko: M, Slovenia – Slovakia
14.11 Short track: N, 1 500 m
14.26 Short track: M, 1 000 m
14.30 Mäkihyppy: M, suurmäki (Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Antti Aalto, Jarkko Määttä)

SUNNUNTAI 18.2.

02.05 Curling: M, 7. kierros
03.00 Freestyle: M, slopestyle-karsinta (Joona Kangas)
03.15 Alppihiihto: M, suurpujottelu, 1. kierros (Samu Torsti) 
05.10 Jääkiekko: M, Saksa – Norja
05.10 Jääkiekko: N, sijat 5-8
06.15 Freestyle: M, slopestyle-finaali (mahdollisesti Joona Kangas)
06.45 Alppihiihto: M, suurpujottelu, 2. kierros (Samu Torsti)
07.05 Curling: N, 7. kierros
08.15 Hiihto: M, viesti, 4×10 km (Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Lari Lehtonen)
09.40 Jääkiekko: M, Tshekki – Sveitsi
09.40 Jääkiekko: N, sijat 5-8
13.00 Freestyle: M, hypyt, finaali
13.05 Curling: M, 8. kierros
13.05 Rattikelkkailu: M, parikilpailu
13.15 Ampumahiihto: M, yhteislähtö (Tero Seppälä)
13.56 Pikaluistelu: N, 500 m
14.10 Jääkiekko: M, Ruotsi – Suomi
14.10 Jääkiekko: M, Kanada – E-Korea

MAANANTAI 19.2.

02.05 Curling: N, 8, kierros
02.30 Lumilautailu: N, big air karsinta (Enni Rukajärvi)
03.00 Freestyle: N, halfpipe, karsinta
03.00 Taitoluistelu: Jäätanssi, lyhytohjelma
06.10 Jääkiekko: N, välierä 1
07.05 Curling: M, 9. kierros
13.05 Curling: N, 9. kierros
13.15 Rattikelkkailu: M, parikilpailu
13.53 Pikaluistelu: M, 500 m (Mika Poutala, Pekka Koskela)
14.10 Jääkiekko: N, välierä 2
14.30 Mäkihyppy: M, joukkuemäki (Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Antti Aalto, Eetu Nousiainen)

TIISTAI 20.2.

02.05 Curling: M, 10. kierros
03.00 Taitoluistelu: Jäätanssi, vapaaohjelma
03.30 Freestyle: N, halfpipe, finaali
05.10 Jääkiekko: M, USA-Slovakia
05.10 Jääkiekko: N, Ruotsi-Korea (sijat 7-8)
06.00 Freestyle: M, halfpipe, karsinta
07.05 Curling: N, 10. kierros
09.40 Jääkiekko: M, Slovenia-Norja
09.40 Jääkiekko: N, Sveitsi-Japani (sijat 5-6)
12.00 Yhdistetty: Mäki (suurmäki) (Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru)
13.05 Curling: M, 11. kierros
13.15 Ampumahiihto: Sekaviesti (Kaisa Mäkäräinen, Laura Toivanen, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo)
13.33 Short track: N, 3 000 m, viesti
13.50 Rattikelkkailu: N, parikilpailu
14.10 Jääkiekko: M, Sveitsi-Saksa
14.10 Jääkiekko: M, Suomi-Etelä-Korea
14.45 Yhdistetty: Hiihto, 10 km (Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru)

KESKIVIIKKO 21.2.

02.05 Curling: N, 11. kierros
02.30 Lumilautailu: M, big air karsinta (Peetu Piiroinen, Roope Tonteri, Kalle Järvilehto, Rene Rinnekangas)
03.00 Taitoluistelu: N, lyhytohjelma (Emmi Peltonen)
04.00 Alppihiihto: N, syöksylasku
04.30 Freestyle: M, ski cross -karsinta
05.10 Jääkiekko: M, puolivälierä 1
06.15 Freestyle: M, ski cross -finaali
07.05 Curling: M, 12. kierros
09.40 Jääkiekko: M, puolivälierä 2
09.40 Jääkiekko: N, pronssiottelu
10.00 Hiihto: N, parisprintti, karsinta (Krista Pärmäkoski, Mari Laukkanen)
10.44 Hiihto: M, parisprintti, karsinta (Ristomatti Hakola, Martti Jylhä)
12.00 Hiihto: N, parisprintti, finaali (Krista Pärmäkoski, Mari Laukkanen)
12.30 Hiihto: M, parisprintti, finaali (Ristomatti Hakola, Martti Jylhä)
13.00 Pikaluistelu: M/N, joukkuekisa
13.05 Curling: N, 12. kierros
13.40 Rattikelkkailu: N, parikilpailu
14.10 Jääkiekko: M, puolivälierä 3
14.10 Jääkiekko: M, puolivälierä 4

TORSTAI 22.2.

02.05 Curling: M/N, tie-break
03.15 Alppihiihto: M, pujottelu, 1. kierros
04.30 Freestyle: M, halfpipe, finaali
05.00 Lumilautailu: N, parisuurpujottelu, karsinta
05.27 Lumilautailu: M, parisuurpujottelu, karsinta
06.10 Jääkiekko: N, loppuottelu
06.45 Alppihiihto: M, pujottelu, 2. kierros
09.30 Yhdistetty: Joukkuemäki (Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru, Hannu Manninen)
12.20 Yhdistetty: Joukkueet, hiihto
13.05 Curling: M, välierät
13.15 Ampumahiihto: N, viesti, 4×6 km (Kaisa Mäkäräinen, Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Laura Toivanen)
13.18 Short track: M, 500 m
13.30 Short track: N, 1 000 m
14.03 Short track: M, 5 000 m, viesti

PERJANTAI 23.2.

02.30 Lumilautailu: N, big air, finaali
03.00 Taitoluistelu: N, vapaaohjelma (Emmi Peltonen)
04.00 Alppihiihto: N, alppiyhdistetyn syöksy
04.30 Freestyle: N, ski cross -karsinta
06.15 Freestyle: N, ski cross -finaali
07.30 Alppihiihto: N, alppiyhdistetyn pujottelu
08.35 Curling: M, pronssiottelu
09.40 Jääkiekko: M, välierä 1
12.00 Pikaluistelu: M, 1 000 m (Mika Poutala, Pekka Koskela)
13.05 Curling: N, välierät
13.15 Ampumahiihto: M, viesti, 4×7,5 km
14.10 Jääkiekko: M, välierä 2

LAUANTAI 24.2.

02.30 Rattikelkkailu: 4 miehen kelkat
03.00 Lumilautailu: M, big air -finaali
04.00 Alppihiihto: Joukkuekilpailu
05.00 Lumilautailu: N, parisuurpujottelu, finaali
05.15 Lumilautailu: M, parisuurpujottelu, finaali
07.00 Hiihto: M, 50 km (p) (Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen)
08.35 Curling: M, loppuottelu
13.00 Pikaluistelu: M/N, yhteislähdöt
13.05 Curling: N, pronssiottelu
14.10 Jääkiekko: M, pronssiottelu

SUNNUNTAI 25.2.

02.05 Curling: N, loppuottelu
02.30 Rattikelkkailu: 4 miehen kelkat
02.30 Taitoluistelu: Loppunäytös
06.10 Jääkiekko: M, loppuottelu
08.15 Hiihto: N, 30 km (p) (Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen, Aino-Kaisa Saarinen, Johanna Matintalo)
13.00 Päättäjäiset

Kirjoittaja: Geemedia

Jaa Sosiaalisessa mediassa

Kommentoi tätä kirjoitusta

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siirry työkalupalkkiin