Rion 9.kisapäivän ohjelma

Rion olympialaisissa sunnuntaina ohjelmassa on 26 finaalia, jotka käydään ammunnassa, golffissa, miekkailussa, nyrkkeilyssä, painissa, painonnostossa, purjehduksessa, ratapyöräilyssä, tenniksessä, telinevoimistelussa, uimahypyissä, uinnissa ja yleisurheilussa.

Sunnuntaina nähdään seitsemän suomalaista. Golffissa Mikko Ilonen ja Roope Kakko, purjehduksessa Joonas ja Niklas Lindgren, Tapio Nirkko, Tuuli Petäjä-Siren ja yleisurheilussa Anne-Mari Hyryläinen.

Ammunta

klo 19:00 Miesten pienoiskivääri 3×40, finaali

Beach Volley

klo 01:00 Miesten ja naisten jatkosarjaa

klo 22:00 Naisten puolivälierät

Golf

klo 13:00 Miesten päätöskierros (Mikko Ilonen ja Roope Kakko)

Koripallo, alkusarjaa

klo 01:00 Espanja – Liettua, Miehet

klo 04:30 Kroatia – Nigeria, Miehet

klo 18:15 Kiina – USA, Naiset

klo 20:15 USA – Ranska, Miehet

klo 21:30 Senegal – Serbia, Naiset

klo 23:45 Espanja – Kanada, Naiset

Käsipallo, alkusarjaa

klo 01:50 Ruotsi – Puola, Miehet

klo 03:50 Argentina – Tunisia, Miehet

klo 15:30 Montenegro – Brasilia, Naiset

klo 17:30 Ruotsi – Ranska, Naiset

klo 20:40 Hollanti – Venäjä, Naiset

klo 22:40 Norja – Romania, Naiset

Lentopallo, alkusarjaa

klo 02:30 Kanada – Meksiko, Miehet

klo 04:35 Brasilia – Italia, Miehet

klo 15:30 Serbia – Hollanti, Naiset

klo 17:35 Etelä-Korea – Kamerun, Naiset

klo 21:00 Italia – Puerto Rico, Naiset

klo 23:05 USA – Kiina, Naiset

Maahockey

klo 00:00 Iso-Britannia – USA, Naiset, alkusarja

klo 01:30 Australia – Japani, Naiset, alkusarja

klo 02:30 Kiina – Uusi-Seelanti, Naiset, alkusarja

klo 16:00 Belgia – Intia, Miehet, puolivälierä

klo 18:30

Miekkailu

klo 00:15 Naisten Säilä, joukkuekisa, finaali

klo 15:00 Miesten Kalpa, joukkuekisa, 1.kierros, puolivälierät ja välierät

klo 23:00 Miesten Kalpa, joukkuekisa, pronssiottelu

Nyrkkeily

klo 17:00 Naisten 75 kg alkuotteluita, miesten 56 kg ja 64 kg alkuotteluita, miesten 81 kg puolivälierät, miesten 60kg kg välierät

klo 20:15 Miesten 49 kg, finaali

klo 23:00 Naisten 75 kg alkuotteluita, miesten 56 kg ja 64 kg alkuotteluita, miesten 81 kg puolivälierät, miesten 60 kg välierät

Paini, Kreikkalais-roomalainen

klo 16:00 Miesten 59 kg ja 75 kg, alkuotteluita, puolivälierät ja välierät

klo 22:00 Miesten 59 kg ja 75 kg, pronssiottelut

klo 23:30 Miesten  59 kg ja 75 kg, finaalit

Painonnosto

klo 01:00 Miesten 94 kg, ryhmä A

Purjehdus

klo 19:00 Miesten Finnjolla (Tapio Nirkko), naisten ja miesten 470 (Joonas ja Niklas Lindgren)

klo 20:05 Miesten ja naisten RS:X (Tuuli Petäjä-Siren) mitalilähdöt

Pöytätennis

klo 01:30 Naisten joukkuepeli, puolivälierät

klo 16:00 Miesten joukkepeli, puolivälierät

klo 21:00 Miesten joukkuepeli, puolivälierät

Ratapyöräily

klo 22:00 Naisten Eräajo 1.kierros, miesten Omnium(moniottelu) 15km Linja-ajo, 4km Takaa-ajo ja pudotusajo

klo 23:05 Miesten Eräajo(Sprintti), finaali

Ratsastus

klo 16:00 Esteratsastus, karsinta, henkilökohtainen ja joukkue

Sulkapallo

klo 01:30 Miesten ja naisten kaksin- ja nelinpeli, alkulohko

klo 14:00 Miesten ja naisten kaksinpeli, alkulohko

Taitouinti

klo 17:00 Naisten parikilpailu, vapaaohjelma

Tennis

klo 18:00 Miesten kaksinpeli, naisten nelinpeli ja Sekanelinpeli finaalit

Telinevoimistelu

klo 20:00 Miesten Permanto, finaali

klo 20:45 Naisten Hyppy, finaali

klo 21:35 Miesten Hevonen, finaali

klo 22:20 Naisten Eritasonojapuut, finaali

Uimahypyt

klo 22:00 Naisten 3m ponnahduslauta, finaali

Uinti

klo 04:03 Naisten 50m Vapaauinti, finaali

klo 04:11 Miesten 1500m Vapaauinti, finaali

klo 04:50 Naisten 4x100m Sekauintiviesti, finaali

klo 05:05 Miesten 4x100m Sekauintiviesti, finaali 

Vesipallo, alkusarjaa

klo 18:50 Montenegro – Espanja, Miehet

klo 20:10 Australia – Kreikka, Miehet

klo 21:30 USA – Italia, Miehet

klo 22:50 Ranska – Kroatia, Miehet

Yleisurheilu

klo 02:00 Naisten Seitsenottelu, Keihäs ryhmä A

klo 02:20 Miesten Seiväs, karsinta

klo 02:30 Miesten 400m, välierät

klo 02:50 Miesten Pituus, finaali

klo 03:00 Naisten 100m, välierät

klo 03:15 Naisten Seitsenottelu, Keihäs, ryhmä B

klo 03:25 Miesten 10 000, finaali

klo 04:05 Miesten 800m, välierät

klo 04:35 Naisten 100m, finaali

klo 04:55 Naisten Seitsenottelu, 800m

klo 15:30 Naisten Maraton (Anne-Mari Hyryläinen)

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.