Koko maailmaa kiusannut virus on iskenyt välittömästi Yhdysvalloissa baseballin MLB-liigaan. Peräti 12 Miami Marlinsin pelaajaa ja kaksi valmentajaa ovat saaneet tartunnan. Liiga starttasi neljän kuukauden viiveen jälkeen viime viikon torstaina ja jo nyt ollaan tässä tilanteessa.
MLB on siirtänyt kaksi liigansa ottelua maanantai-illalta pelattavaksi myöhemmin.
Philadelphian ja Yankeesin peli peruttiin varotoimenpiteenä, sillä Yankees olisi käyttänyt maanantaina samoja tiloja kuin Marlins aiemmin.
– Marlinsin matkaseurueen jäsenet on asetettu karanteeniin odottamaan testien tuloksia, MLB tiedotti.
– Pelaajiemme ja henkilökuntamme terveys on ollut ja on edelleen tärkein huolenaiheemme, kun suunnistamme tuntemattomilla vesillä, Marlinsin toimitusjohtaja Derek Jeter kertoi tiedotteessa MLB:n verkkosivujen mukaan.
Forbesin mukaan asiantuntija Jeff Passan kertoi ESPN-kanavan lähetyksessä maanantaiaamuna, että sekä Marlinsin että koko MLB:n kausi voi olla vaarassa tartuntojen jälkeen.