Tiistai voi varmistaa Suomelle toisen mitalin, kun Mira Potkonen astelee kehään – katso tästä aikataulu

Mira Potkonen

Suomalaisittain tiistain olympiapäivän kohokohta on Mira Potkosen puolivälierä nyrkkeilyn 60-kilon sarjassa. Panokset ottelussa Turkin Turkin Esra Yildiziä vastaan ovat huippukovat. Voitolla Potkonen ottaa varmasti jonkin värisen mitalin.

Ottelu on ohjelmassa noin kello 11.15 tiistaina.

Tiistain suomalaiset

Klo 05.00 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan keräilyerät

Klo 11.15 Mira Potkonen, nyrkkeilyn 60 kg -sarjan puolivälierät

Klo 12.15–16.00 Arvi Savolainen, kreikkalais-roomalaisen painin 97 kg -sarjan mitaliottelut

Klo 13.10 Elmo Lakka, 110 m aitajuoksun alkuerät

TV1 tiistaina

03.00 M 3-loikka, karsinta
03.05 M 1 500 m, alkuerät
03.20 N Keihäs, karsinta, ryhmä A
03.45 N 400 m, alkuerät
04.50 N Pituus, finaali
04.50 N Keihäs, karsinta, ryhmä B
05.05 M 200 m, alkuerät
06.20 M 400 m aj, finaali

13.10 M 110 m aj, alkuerät Elmo Lakka
13.15 M Kuula, karsinta, ryhmä A
13.20 M Seiväs, finaali
14.00 M 5 000 m, alkuerät
14.35 N Moukari, finaali
14.40 M Kuula, karsinta, ryhmä B
14.50 M 200 m, välierät
15.25 N 800 m, finaali
15.50 N 200 m, finaali

TV2 tiistaina

Ohjelmaan voi tulla muutoksia vielä maanantaina.

02.55 Lentopallo M puolivälierä Venäjän olympiakomitea–Kanada

Lentopallon ja painin lomassa TV2:ssa seurataan mahdollisesti myös melontaa

04.55 Paini M97kg, keräilyerät Arvi Savolainen

Painin lomassa TV2:ssa seurataan myös nyrkkeilyä

05.35 Melonta, A-finaalit

06.30 Nyrkkeily N 57-60kg puolivälierät

07.15 Käsipallo, M puolivälierä Ruotsi–Espanja

09.30 Purjehdus, Nacra mitalilähtö

10.05 Ratapyöräily

10.55 Nyrkkeily N 57-60kg Mira Potkonen

11.50 Telinevoimistelu N puomi

12.35 Telinevoimistelu M rekki

13.10 Nyrkkeily M 69kg finaali

13.25 Kiipeily M bouldering

14.00 Paini gr, M 97kg pronssi- ja finaaliottelut Arvi Savolainen?

15.15 Paini fr, N 68kg

15.30 Lentopallo, puolivälierä M Puola–Ranska

17.00 Kiipeily lead-osuus (kooste)

18.00 Päivän parhaat

21.00 Päivän parhaat (uusinta)

22.00 Ratapyöräily N joukkuefinaali (kooste)

22.35 Esteratsastuskarsinta (kooste)

23.30 Painonnosto M 109kg (kooste)

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.