Pitkämäki harvoja valopilkkuja Lappeenrannan Eliittikisoissa

Lappeenrannassa kisattiin kauden viimeinen Eliittikisat sarjan osakilpailu.

Koleassa säässä käydyssä kilpailussa huipputulokset jäi vähiin. Kisojen kovin tulos nähtiin miesten keihäässä, jossa torstaina Zurichissa kolmanneksi sijoittunut Tero Pitkämäki vei voiton hyvällä tuloksella 85,56, jonka teki viimeisellä kierroksella. Pitkämäen lisäksi Viron Magnus Kirt ylitti 80 metriä ollen toisen tuloksella 81,97.

Aino Pulkkinen otti tuplavoiton vieden sekä satasen että 200 metriä. Pulkkisen voittoaika 100 metrillä oli 11,94 ja 200 metrillä 24,27. Myös Venäjän Valentin Smirnov nappasi tuplan voitettuaan 1500 ja 3000 metriä. 400 metrin aitoja ykköslajina pitävä Viivi Lehikoinen vei voiton sivulajissaan 400 metrillä ajalla 55,30.

Naisten pika-aitojen voiton veii Ukrainan Hanna Plotitsyna ajalla 13,27. Suomalaisista paras oli toiseksi tullut Viivi Avikainen ajalla 13,43. Miesten moukarissa Henri Liipola vei voiton tuloksella 72,89 ja Urho Kujanpää oli seipään ykkönen tuloksella 520.

Suomalainen yleisurheilukausi huipentuu ensi viikonloppuna käytävään perinteiseen Suomi-Ruotsi-maaotteluun.

Embed from Getty Images

 

Lappeenrannan osakilpailun tulokset

Miehet

100m

1. Ryan Shields  JAM  10,34

2. Simon Magakwe  RSA  10,70

3. Viljami Kaasalainen  10,83

 

200m

1. David Lima  POR  21,19

2. Willem Kajander  21,72

3. Simon Magakwe  21,82

 

400m aidat

1. Maksims Sincukovs  UKR  50,35

2. Joni Vainio-Kaila  51,86

3. Takahiro Matsumoto  JPN  51,94

 

1500m

1. Valentin Smirnov  3,44,97

2. Wouter Ploeger  NED  3,45,99

3. Taetsuya Yoroizaka  JPN  3,46,04

5. Tommi Sundell  3,46,73

 

3000m

1. Valentin Smirnov  8,05,97

2. Eero Saleva  8,27,26

3. Ilari Piipponen  8,42,59

 

Seiväs

1. Urho Kujanpää  520

2. Tomas Wecksten  510

3. Tommi Holttinen  500

 

Kolmiloikka

1. Igor Syunin  EST  16,10

2. Elvijs Misans  LAT  16,00

3. Topias Koukkula  15,32

 

Moukari

1. Henri Liipola  72,89

2. Tuomas Seppänen  71,35

3. Aaron Kangas  69,51

 

Keihäs

1. Tero Pitkämäki  85,56

2. Magnus Kirt  EST  81,97

3. Tanel Laanmäe  EST  78,67

 

Naiset

100m

1. Aino Pulkkinen  11,94

2. Sanni Mahonen  11,94

3. Hanna Wiss  11,95

 

200m

1. Aino Pulkkinen  24,27

2. Hanna Wiss  24,58

3. Minna Laukka  24,63

 

400m

1. Viivi Lehikoinen  55,30

2. Cherence Hylton  GBR  55,37

3. Jeanine Nygård  55,38

 

100m aidat

1. Hanna Plotitsyna  UKR  13,27

2. Viivi Avikainen  13,43

3. Hanna Chubkovtsova  UKR  13,97

 

800m

1. Liina Tsernov  EST  2,04,23

2. Sara Kuivisto  2,04,82

3. Daryia Barysevich  BLR  2,05,59

 

5000m

1. Camilla Richardsson  16,12,53

2. Laura Karkkulainen  17,43,07

3. Anne-Marika Partanen  18,02,71

 

Kolmiloikka

1. Violetta Skvartsova  BLR  13,10

2. Laura Samuel  GBR  12,97

3. Emma Pullola  12,75

 

Kuula

1. Kaisa Kymäläinen  14,95

2. Katri Hirvonen  14,68

3. Eveliina Rouvali  14,09

 

Keihäs

1. Kara Winger  USA  61,53

2. Lina Muze  LAT  58,73

3. Oona Sormunen  57,40

 

 

Related Posts

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.