Ilona Mononen teki Tokion MM-kisojen 3000 metrin estejuoksun alkuerissä mainion juoksun ja paransi omissa nimissään ollutta SE-tulosta vajaalla kahdella sekunnilla aikaan 9.21,02. Tasaisessa kisassa se toi kahdeksannen sijan, kun finaaliin pääsi viisi parasta.
Monosen erän nopein oli Burundin Winfred Yavi ajalla 9.15,63, ja tämän erän viimeiseen finaaliin oikeuttavaan sijoitukseen vaadittiin aika 9.18,03. Juoksu alkoi rauhallisesti, kun ensimmäinen kilometri tarkkailtiin aikaan 3.31. Sen jälkeen vauhtia alkoi kiihtyä, ja 2000 metrin väliaika 6.18 enteili, että Monosen on juostava reilusti oma ennätys finaaliin päästäkseen.
– Vauhdinjako olisi voinut olla kovempi, mutta toisaalta minulta ei löytynyt samaa terävyyttä kuin Yavilla ja muilla. Vähän sellainen katkeran suloinen olo on nyt, Mononen kertoi kisan jälkeen.
– Minimitavoitteeni oli juosta ennätys, ja tiesin olevani siinä kunnossa. Mutta ei ollut tarpeeksi kovuutta top vitoseen tänään. Loppukiri oli ok, mutta ei tarpeeksi kova, että olisin tyytyväinen.
Monosen edelle kiri niukasti tuttu nimi Espanjan Marta Serrano ennätyksellään 9.21,00, jonka kanssa Mononen on käynyt jo kaksi tiukkaa kiritaistelua tänä kesänä, silloin voitollisesti.
– Hän kiritti nyt minua viimeiset 50 metriä ja auttoi osaltaan SE-aikaan, Mononen kiitteli.
Ensimmäisen alkuerän nopein oli Kenian Faith Cherotich, 9.13,95, ja kolmannen erän paras Ukandan Peruth Chemutai, 9.07,68, joka oli myös alkuerien kovin aika.
Mononen oli ennätysjuoksullaan alkuerien kokonaistuloksissa 19:s.

