Katso olympialaisten tiistain ohjelma ja suomalaiset – vihdoin vuorossa Mira Potkonen!

Tokio 2020 olympialaiset Tokyo

Tiistaina Tokiossa nähdään yksi Suomen suurimmista mitalitoivoista, kun naisten nyrkkeilyssä jo Rion olympialaisissa mitalin saavuttanut Mira Potkonen nousee kehään.

Embed from Getty Images

Potkonen kohtaa heti avauskierroksella Ranskan Maiva Hamadouchen noin kello 13.20. Suomalainen voitti kivikovan ranskalaisen kaksi vuotta sitten EM-finaalissa, ja kova ottelu on odotettavissa Tokiossakin.

Uinnissa taipaleensa avaa Ari-Pekka Liukkonen 100 metrin vapaauinnin alkuerissä. Myös vahvasti sivumatkallaan esiintynyt Matti Mattsson hyppää altaaseen päämatkallaan 200 metrin rintauinnin alkuerissä.

Suomalaispurjehtijoista Kaarle Tapper (laser) ja Tuula Tenkanen (laser radial) jatkavat olympiaregattaa tiistain lähdöissä.

Embed from Getty Images

Nepartak-taifuunin vuoksi olympiajärjestäjät ovat joutuneet tähän mennessä siirtämään muun muassa tiistaille alun perin kaavailtujen soudun ja jousiammunnan kilpailutapahtumia myöhempään ajankohtaan ja mitä todennäköisemmin purjehduksille käy samoin.

Suomalaiset Tokiossa tiistaina 27.7.

Tuula Tenkanen, laser radialin lähdöt 5-6 klo 06.05

Kaarle Tapper, laserin lähdöt 4-6 klo 06.15

Suomalaisten purjehdusluokista ei nähdä suoria tv-lähetyksiä tiistaina.

Ari-Pekka Liukkonen, 100 m vapaauinnin alkuerät klo 13.09 (TV5)

Mira Potkonen, nyrkkeilyn 60 kg -sarjan 1. kierros klo 13.24 (TV2)

Matti Mattsson, 200 m rintauinnin alkuerät klo 13.46 (TV5)

Tiistai, TV2:n lähetykset

Klo 00.25 Triathlon N

Klo 02.55 Käsipallo N JPN–MNE

Klo 04.55 Ammunta, ilmapistooli, sekajoukkue

Klo 06.00 Surffaus / Sulkapallo

Klo 07.00 Nyrkkeily N 57–60kg

Klo 08.00 Surffaus / Nyrkkeily N 64–69kg

Klo 08.55 Maastopyöräily N finaali / Suffaus finaali

Klo 11.15 Ammunta, ilmakivääri sekajoukkue, finaali (kooste)

Klo 11.55 Sulkapallo

Klo 13.00 Nyrkkeily

Klo 13.45 Telinevoimistelu N joukkuefinaali

Klo16.00 Painonnosto N 64 kg (kooste)

Klo 16.30 Kouluratsastus, joukkue gp finaali (kooste)

Klo 18.00 Päivän parhaat

Klo 21.00 Päivän parhaat-uusinta

Klo 22.00 Koskimelonta N k1

Klo 23.00 Softball N

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.