Geemedian saamien tietojen mukaan Eduskunnan oikeusasiamiehen kansliaan on tehty lukuisia kanteluita siitä, että jääkiekon MM-kisat eivät ole nähtävillä ilmaiseksi televisiosta sadoille tuhansille suomalaisille.
Kyse on Suomen valtioneuvoston asetuksesta yhteiskunnallisesti merkittävistä tapahtumista sekä siihen liittyvästä televisio- ja radiolainsäädännöstä. Sen mukaan tietyt urheilutapahtumat on näytettävä niin, että merkittävä osa suomalaisista voi seurata niitä maksutta.
Jääkiekon MM-kisat kuuluvat tälle listalle. Nykyisessä asetuksessa mainitaan erikseen Kansainvälisen jääkiekkoliiton järjestämät miesten ja naisten jääkiekon maailmanmestaruuskilpailut.
Lain taustalla oleva käytäntö on, että tapahtuman pitää olla nähtävissä vapaasti vastaanotettavalla televisiokanavalla merkittävälle osalle väestöstä, eikä sitä saa sulkea kokonaan maksullisen palvelun taakse. Suomessa rajana on käytännössä vähintään noin 90 % väestöstä.
Siksi esimerkiksi jääkiekon MM-kisojen Suomen ottelut, välierät ja finaali on yleensä näytetty myös ilmaisilla kanavilla, vaikka kaikki ottelut olisivat samaan aikaan maksullisessa palvelussa kuten Viaplay tai maksukanavilla.
Kansankielellä tästä puhutaan usein nimellä “yhteiskunnallisesti merkittävien tapahtumien lista” tai “ilmaiskanavavelvoite”. Virallinen säädös on valtioneuvoston asetus yhteiskunnallisesti merkittävistä tapahtumista (199/2007).
Elisa ja MTV eivät ole viranomaisia. Kuitenkin hallintolakia (434/2003) sovelletaan sen 2§ mukaan myös yksityisissä tahoissa niiden hoitaessa julkisia hallintotehtäviä. MTV on ostanut itselleen oikeudet kisojen näyttämiseen, joten sen pitänee kantaa vastuu siitä, että se järjestää näkyvyyden kansalaisille tavalla tai toisella.
Jottei asia menisi liian yksinkertaiseksi, niin tulevat jalkapallon MM-kilpailut kuuluvat samalle listalle, ja MTV on päättänyt näyttää osan otteluista vain maksullisilta kanavilta.
Maalaisjärjellä lainsäädäntöä on muutettava tai MTV pitää määrätä näyttämään kilpailut. Jos se ei siihen kykene, niin sen ei kannattane ostaa oikeuksia. Valitettavasti maalaisjärki on nykyään päätösten teossa kuitenkin hyvin kaukana.
Mutta asioiden käsittelyaika on Eduskunnan oikeusasiamiehen kansliassa keskimäärin noin yhdeksän kuukautta, joten pikahelpotusta ei liene luvassa.

