BEACH VOLLEY: Hietsussa seulottiin turnauksen mestariehdokkaita sunnuntaille

Beachvolley rantalentis lentopallo

Kuusi paria naisissa ja kuusi miehissä jatkaa kauden viimeisen beach volleyn SM-kiertueen osakilpailun mestaruuksista pelaamista Helsingin Hietsussa sunnuntaina. Mukaan ratkaisupeleihin saatiin mukava määrä yllättäjiä.

Miehissä suoran välieräpaikan saavuttivat lauantaina turnauksen liettualaisvieraat Arturo Vasilijev / Arnas Rumsevicius [1] sekä viiden vuoden tauon jälkeen kiertueella neljän sakkiin selviytyneet Petri Parviainen / Marko Peltonen [11], jotka pääsivät mukaan perjantaisen karsinnan kautta varsinaiseen turnaukseen.

Miehissä sunnuntaina kello 12 pelaavat välieräpaikoista otteluparit, joissa nuoret haastajat Aleksi Hänninen / William Groffier [14 wc] kohtaavat Kalajoen mestarit Joona Ilomäki / Akseli Kouki [4] ja toisessa parissa Mannisen veljekset Joona ja Vili [6] saavat vastaansa Sakari Peltonen / Marko Tuomela [10] kaksikon.

Naisissa suoran välieräpaikan itselleen pelasivat edellisen Kalajoen osakilpailun voittajat nyt ”uusien” pariensa kanssa, kun Vilhelmiina Prihti / Oona-Maria Ojala ja Aliisa Vuorinen / Elina Pirttimäki nähdään suoraan välierissä.

Naisten puolivälierissä jatkavat välieräpaikan metsästystä kello 11 otteluparit Henna Suomalainen / Noora Kumlander [9] vs Katja ja Tuuli Metsäkoivu [2] sekä ensimmäistä turnaustaan pariin vuoteen yhdessä pelaaavat Anni Sorvoja / Anete Hänninen [10] vs kokkolalaisväriä puolustavat vasta toista kertaa kiertueella pääsarjassa pelaavat Jasmin Isohanni / Jenny Tahkola.[12]

Loppusijoitukset naiset:
7) Sara Tiihonen / Annika Waris
7) Pinja Jokela / Hanna Kimpanpää
9) Mira Järveläinen / Venla Väärälä
9) Emmi Koskinen / Peppiina Mäenpää
9) Linnea Hautala / Sofia Mäkitalo
9) Ida Mämmi / Essi Nirhamo
13) Maragda Calsapeu Casagrande / Tessa Lauri
13) Kaisa Hallberg / Anni Jyrkinen
13) Katri Kukkonen / Mari Pohjola
13) Krista Kekkonen / Assi Vainikka

Loppusijoitukset miehet:
7) Kasper Pennanen / Vili Topio
7) Kalle Kattelus / Marko Määttänen
9) Joel Laakso / Kasimir Vuorinen
9) Markus Liukkonen / Oskari Vuorinen
9) Tuukka Järvinen / Viljami Vaarala
9) Ville Sorvoja / Otto Viitala
13) Esa Koponen / Joonas Koponen
13) Valtter Pennanen / Sebastian Pozo Hernandez
13) Samuli Kaislasalo / Arttu Perello
13) Samu Pulkkinen / Samuel Vainio

Turnausaikataulu sunnuntaina 31.7.
11.00 Naisten puolivälierät
12.00 Miesten puolivälierät
13.00 Naisten välierät
15.00 Miesten välierät
17.00 Naisten finaali
18.00 Miesten finaali
n. 19.00 Pelit päättyvät

Lähde: Suomen Lentopalloliitto

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.