National Hockey League (NHL) ja pelaajayhdistys National Hockey League Players’ Association (NHLPA) tiedottivat yhteistyössä Live Nationin kanssa tänään 2026 NHL Global Series™ Finland -tapahtumasta. Carolina Hurricanes ja Seattle Kraken pelaavat kaksi runkosarjaottelua Helsingin Arenalla Helsingissä. Ottelupäivät ovat 12. ja 14. marraskuuta.
Näiden otteluiden myötä NHL:n runkosarjan 2026-27 otteluista neljä pelataan Euroopassa. Aiemmin tiedotettiin, että Ottawa Senators ja Chicago Blackhawks kohtaavat 2026 NHL Global Series Germany -tapahtumassa Düsseldorfissa, Saksassa. Ottelupäivät ovat 18. ja 20. joulukuuta. Pääsyliput kaikkiin neljään 2026 NHL Global Series -otteluun tulevat myyntiin myöhemmin tässä kuussa.
Pääsyliput tulevat myyntiin tiistaina 31. maaliskuuta kello 10.00.
Tulossa on viides peräkkäinen ja kaikkiaan 13. kausi, jonka aikana NHL:n runkosarjaotteluita pelataan Euroopassa. Tapahtumat ovat herkkua Euroopan uskollisille ja intohimoisille jääkiekon ystäville, jotka tavallisesti seuraavat otteluita NHL:n mediakumppanien sekä NHL.TV:n ja DAZNin lähetyksistä. Pohjois-Amerikan ulkopuolella on pelattu kaikkiaan 48 runkosarjaottelua. Niistä 11 on ollut Suomessa (seitsemän Helsingissä) ja yksi Saksassa. Saksassa pelattiin 8. lokakuuta 2011 NHL Premiere Series -ottelu Buffalo Sabresin ja Los Angeles Kingsin välillä. Sabres voitti maalein 4-2.
Helsingin Arena, aiemmalta nimeltään Hartwall Arena, on isännöinyt aiemmin seitsemää NHL:n runkosarjaottelua. Viimeisimmät järjestettiin vuonna 2018, jolloin Florida Panthers ja Winnipeg Jets pelasivat kaksi Global Series -ottelua.
Kaksi Hurricanesin hyökkääjää palaa kotimaahansa 2026 NHL Global Series Finland -tapahtumassa. Sebastian Aho, joka on joukkueensa tehopiste- ja syöttöpisteykkönen (70 ottelua, 25+47=72), on syntyisin Raumalta, kun taas Jesperi Kotkaniemi on kotoisin Porista. Myös Krakenin kokoonpanosta löytyy kaksi suomalaishyökkääjää: Eeli Tolvanen (Vihti) ja Kaapo Kakko (Turku). Helsingin areena on Tolvasen entinen kotihalli, sillä hän pelasi Helsingin Jokereiden KHL-joukkueessa 74 ottelua kausilla 2017-18 ja 2020-21.
Krakenille Pohjois-Amerikan ulkopuolella kamppailtava runkosarjaottelu on ensimmäinen. Seattlesta tulee 27. Pohjois-Amerikan ulkopuolella runkosarjaa pelannut NHL-joukkue. Hurricanes matkustaa Pohjois-Amerikan ulkopuolelle ja nimenomaan Suomeen toisen kerran. Carolina pelasi kaksi Premiere Series -ottelua Wildia vastaan Hartwall Arenalla 7. ja 8. lokakuuta 2010. Carolina voitti maalein 4-3 ja 2-1. Jälkimmäinen ottelu ratkesi voittolaukauskilpailussa.

