Yleisurheilun EM-kisojen ohjelma

Yleisurheilukauden huipennus EM-kisat alkavat maanantaina Berliinissä, Saksassa.

Tästä näet kisojen ohjelman. Yle ja Eurosport näyttävät kattavasti kisoja.

Kisaohjelma

Maanantai  6.8

17.o5  M moukari, karsinta, ryhmä A (Liipola)

17.30  M 100m, alkuerät

17.35  M pituus, karsinnat (Bäck, Pulli)

18.05  M 400m aidat, alkuerät

18.30  M moukari, karsinta, ryhmä B (Söderberg)

18.35  M kuula, karsinta, ryhmä

18.45  N 100m, alkuerät

19.55  M kuula, karsinta, ryhmä B (Kangas)

 

 

Tiistai  7.8

9.35  M 50km kävely (Kinnunen, Ojala, Partanen)

9.35  N 50km kävely (Kuikka)

10.30  M 10-ottelu, 100m (Savola)

10.40  M kiekko, karsinta, ryhmä A

11.00  N 400m aidat, alkuerät (Lehikoinen)

11.10  N kuula, karsinta, ryhmät A ja B (Mäkitörmä)

11.30  M 10-ottelu, pituus (Savola)

11.35  M 400m, alkuerät

12.05  N 800m, alkuerät (Kuivisto)

12.10  M kiekko, karsinta, ryhmä B

12.40  M 3000m esteet, alkuerät (Raitanen)

12.50  M 10-ottelu, kuula (Savola)

 

19.30  M 10-ottelu, korkeus (Savola)

19.45  M moukari, finaali

20.05  N seiväs, karsinnat (Murto, Nikkanen)

20.05  N 100m, välierät

20.30  M 100m, välierät

20.55  M 400m aidat, välierät

21.20  M 10 000m, finaali (Vattulainen)

21.33  M kuula, finaali

22.00  M 10-ottelu, 400m (Savola)

22.30  N 100m, finaali

22.50  M 100m, finaali

 

 

Keskiviikko  8.8

10.35  M 10-ottelu, 110m aidat (Savola)

11.10  N 100m aidat, alkuerät (Hurske, Korte)

11.20  M 10-ottelu, kiekko, ryhmä A

11.50  M 200m, alkuerät (Lehtonen)

12.05  N kolmiloikka, karsinnat (Mäkelä)

12.30  N 400m, alkuerät

12.40  M 10-ottelu, kiekko, ryhmä B (Savola)

13.00  M 10-ottelu, seiväs, ryhmä A

13.05  M 1500m, alkuerät

14.00  M keihäs, karsinta, ryhmä A (Ruuskanen)

14.15  M 10-ottelu, seiväs, ryhmä B (Savola)

15.25  M keihäs, karsinta, ryhmä B (Helander)

 

18.50  M 10-ottelu, keihäs, ryhmä A (Savola)

19.25  N korkeus, karsinnat (Junnila)

20.00  M 10-ottelu, keihäs, ryhmä B (Savola)

20.10  N 400m aidat, välierät

20.35  M 400m, välierät

20.45  M pituus, finaali

21.00  N 800m, välierät

21.15  N kuula, finaali

21.20  M 200m, välierät

21.25  M kiekko, finaali

21.45  N 10 000m, finaali

22.35  M 10-ottelu, 1500m (Savola)

 

 

Torstai  9.8

10.30  N kiekko, karsinta, ryhmä A (Leveelahti)

11.00  N 7-ottelu, 100m aidat (Huntington)

11.30  N pituus, karsinnat

11.50  N 7-ottelu, korkeus (Huntington)

11.55  M 110m aidat, alkuerät (Lakka)

12.00  N kiekko, karsinta, ryhmä B (Sipponen, Kämäräinen)

12.30  M 800m, alkuerät

13.30  N keihäs, karsinta, ryhmä A (Kangas)

15.00  N keihäs, karsinta, ryhmä B

 

20.15  N seiväs, finaali 

20.20  N 7-ottelu, kuula (Huntington)

20.25  N 100m aidat, välierät (Neziri, Hurske)

20.45  M korkeus, karsinnat

20.50  N 400m, välierät

21.15  M 400m aidat, finaali

21.22  M keihäs, finaali (Ruuskanen)

21.30  N 7-ottelu, 200m (Huntington)

22.00  M 200m, finaali 

22.20  M 3000m esteet, finaali (Raitanen)

22.50  N 100m aidat, finaali

 

 

Perjantai  10.8

11.00  N moukari, karsinta, ryhmä A (Linna)

11.50  N 7-ottelu, pituus (Huntington)

12.15  M seiväs, karsinnat (Holttinen, Kujanpää, Wecksten)

12.25  N 200m, alkuerät

12.30  N moukari, karsinta, ryhmä B (Tervo)

13.00  N 1500m, alkuerät (Kuivisto)

13.25  N 3000m esteet, alkuerät (Rauma)

13.40  M kolmiloikka, karsinnat (Lipsanen)

13.50  N 7-ottelu, keihäs, ryhmä A (Huntington)

14.05  M 4 x 400m, alkuerät

14.40  N 4 x 400m, alkuerät

15.05  N 7-ottelu, keihäs, ryhmä B (Huntington)

 

20.10  M 110m aidat, välierät (Lakka)

20.20  N korkeus, finaali

20.35  M 800m, välierät

20.55  N 200m, välierät

21.10  N kolmiloikka, finaali (Mäkelä)

21.20  N 7-ottelu, 800m (Huntington)

21.25  N keihäs, finaali (Kangas)

21.50  N 400m aidat, finaali

22.05  M 400m, finaali

22.20  N 800m, finaali 

22.35  M 110m aidat, finaali 

22.50  M 1500m, finaali

 

 

Lauantai  11.8

10.05  N 20km kävely (Neuvonen)

11.55  M 20km kävely

 

21.00  M korkeus, finaali

21.05  N pituus, finaali

21.20  N 400m, finaali

21.25  N kiekko, finaali 

21.35  M 800m, finaali

21.50  N 200m, finaali

22.00  M 5000m, finaali

22.30  M 4 x 400m, finaali

22.50  N 4 x 400m, finaali

 

 

Sunnuntai  12.8

10.05  N maraton

11.00  M maraton

 

20.10  M seiväs, finaali 

20.30  N 4 x 100m, alkuerät

20.30  N moukari, finaali

20.50  M 4 x 100m, alkuerät (Rantala, Ahlfors, Lehtonen, Purola)

21.05  M kolmiloikka, finaali (Lipsanen)

21.15  N 3000m esteet, finaali

21.35  N 1500m, finaali 

21.55  N 5000m, finaali

22.20  N 4 x 100m, finaali

22.35  M 4 x 100m,finaali (mahdollisesti Rantala, Ahlfors, Lehtonen, Purola)

 

 

Kirjoittaja: Riku_Salonen

Jaa Sosiaalisessa mediassa

Kommentoi tätä kirjoitusta

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siirry työkalupalkkiin